Uczestnicy wykładów, wśród których znaleźli się m.in. pracownicy i studenci z Akademii WSB, Uniwersytetu Śląskiego czy Szkoły Policji w Katowicach, pogłębili wiedzę o strukturach zorganizowanych grup przestępczych oraz metodach zapobiegania praniu brudnych pieniędzy. Poznali również najlepsze, międzynarodowe praktyki dotyczące zwalczania przestępczości transgranicznej, wdrażane na granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku.
- Wykłady z udziałem dr Cecylii Farfan Mendez były bardzo interesujące. Wszystkie omawiane tematy odzwierciedlały realną sytuację występującą w USA i Meksyku. Nie była to tylko opowieść ale poznaliśmy dokładnie konkretne wydarzenia, badania i ich wyniki – mówi Karol Radzikowski, student Akademii WSB. Według Aleksandry Tyniec, studentki Uniwersytetu Śląskiego, udział w wykładach „…były nie tylko ciekawą formą spędzenia wolnego czasu ale przede wszystkim możliwością rozwijania zainteresowań”.
Z kolei studenci studiów doktoranckich oraz pracownicy naukowo-dydaktyczni Akademii WSB, w trakcie spotkań indywidualnych oraz grupowych z dr Cecylią Farfán-Méndez, konsultowali tematy i metody prowadzonych badań naukowych z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Korzyści z udziału w konsultacjach podkreśla dr Łukasz Szymankiewicz: „…bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w indywidualnych konsultacjach z dr Cecilią Farfan-Mendez, reprezentującą jeden z najlepszych ośrodków naukowych na świecie. Szczególnie interesowały mnie źródła danych wykorzystywane przez dr Farfan-Mendez do prowadzenia badań i na pewno zapamiętam jej wskazówkę, aby nigdy nie lekceważyć mniejszych, lokalnych źródeł informacji i nie skupiać się wyłącznie na aspektach globalnych. Dzięki temu można pozyskać wiele szczegółowych informacji i uzyskać wyniki, które lepiej odzwierciedlają badaną rzeczywistość a następnie wykorzystać je do zmiany negatywnych zjawisk i zagrożeń”.
Cykl wykładów i konsultacji z dr Cecylią Farfan-Mendez zorganizowano w ramach Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki, którego celem jest podnoszenie oferty edukacyjnej uczelni poprzez nawiązywanie współpracy ze światowej klasy naukowcami. Akademia WSB jest pierwszą uczelnią wyższą z regionu, która skorzystała z możliwości programu i zaprosiła do współpracy naukowca z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, który w prestiżowym Rankingu Szanghajskim (rankingu 1000 najlepszych uczelni na świecie) zajmuje 18 miejsce.