19.12.2022

Dr Francesco Cappellano laureatem Programu im. Stanisława Ulama Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki tegorocznego naboru wniosków w ramach Programu im. Stanisława Ulama.

Dr Francesco Cappellano został wybrany jako jeden z 44 uznanych międzynarodowych naukowców, którzy rozpoczną staże naukowe w Polsce.

Dr Francesco Cappellano pracuje na University of Eastern Finland, a od stycznia 2023 roku będzie prowadził badania i zajęcia dydaktyczne na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Celem Programu im. Stanisława Ulama jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę.

Dr Francesco Cappellano uzyskał tytuł doktora w dziedzinie regeneracji miejskiej i rozwoju gospodarczego na Uniwersytecie "Mediterranea" w Reggio Calabria w 2016 roku. Pracował m.in. na Northeastern University w Bostonie; San Diego State University; Western Washington University w Bellingham, University of Victoria w Kanadzie oraz School of Advanced Studies Sant'Anna w Pizie we Włoszech.
Brał udział w wielu projektach programu Horyzont 2020. W 2018 roku wraz ze współpracownikami otrzymał grant H2020 RISE, który finansuje projekt" TREnD - Transition with Resilience for Evolutionary Development" projekt badawczy GA 823952. Od 2018 roku pracuje jako Policy Consultant w Taso Desarollo s. l. w zakresie „heritage-led urban regeneration” w ramach projektu ROCK, finansowanego w ramach planu badań i innowacji H2020 GA730280. Opracował m.in. analizę polityczną dotyczącą inteligentnych specjalizacji i dziedzictwa kulturowego, doradzając urzędnikom miejskim z Bolonii, Rzymu (Włochy), Liverpoolu (Wielka Brytania) i Cluj-Napoca (Rumunia) w budowaniu krytycznych wielopodmiotowych partnerstw promujących cyfryzację ich zasobów dziedzictwa kulturowego.

Przez najbliższe 2 lata Dr Francesco Cappellano będzie realizował w Akademii WSB projekt pn. „Energy management at the Polish-Czech Border Region: an innovation policy perspective”. Opiekunem merytorycznym stażu będzie dr hab. Joanna Kurowska – Pysz, prof. AWSB.

Gratulujemy!