26.01.2022

Dr hab. Joanna Kurowska – Pysz, prof. AWSB członkiem Naukowej Rady Doradczej UniGR-Center for Border Studies

Z dniem 1 stycznia 2022 r. dr hab. Joanna Kurowska – Pysz, prof. AWSB została nominowana na członka Naukowej Rady Doradczej UniGR-Center for Border Studies (UniGR-CBS) na okres dwóch lat.

UniGR-Center for Border Studies (UniGR-CBS) jest siecią transgraniczną skupiającą około 80 naukowców w ramach ugrupowania University of the Greater Region (UniGR), które prowadzi badania nad obszarami transgranicznymi.

The University of the Greater Region (UniGR) jako instytucja goszcząca UniGR-CBS jest konfederacją siedmiu uniwersytetów (Technische Universität Kaiserslautern, University of Liège, Université de Lorraine, University of Luxembourg, Saarland University, Trier University, Hochschule für Technik und Wirtschaft des Saarlandes), które znajdują się w obszarze transgranicznym Wielkiego Regionu. Celem UniGR jest stworzenie wspólnego obszaru szkolnictwa wyższego i badań naukowych na terenie Wielkiego Regionu.

1. Jakimi tematami zajmuje się UniGR-Center for Border Studies?

Działalność Centrum koncentruje się na problematyce zarządzania terytorialnego i publicznego w regionach transgranicznych Unii Europejskiej. Siedem uniwersytetów, które tworzą tę sieć kształci wspólnie na jednej specjalności studentów z wielu krajów, którzy otrzymują wspólne dyplomy tych uczelni. Centrum prowadzi także badania naukowe i realizuje projekty międzynarodowe, których tematyka jest w wielu obszarach zbieżna z działalnością Instytutu Studiów Nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną.

2. Jaka będzie Pani rola w działaniach rady?

Obszarów działania jest naprawdę dużo. Centrum UniGR-Center for Border Studies integruje międzynarodowe, interdyscyplinarne środowisko specjalistów zajmujących się problematyką pograniczy, korzystając z ich doświadczeń w zakresie doskonalenia programów kształcenia, prowadzenia zajęć akademickich, udziału w konferencjach, projektach i innych wydarzeniach naukowych, a także recenzowania publikacji naukowych, które ukazują się w wydawnictwie Centrum.

Centrum zajmuje się również zbieraniem i analizą danych dotyczących problematyki transgranicznej i ich analizy na potrzeby decydentów, którzy są współzałożycielami centrum, takich jak: Mission Opérationnelle Transfrontalière, Paris; Ministry of Energy and Spatial Development of the Grand Duchy of Luxembourg; Interregional Labor Market Observatory (Info-Institute); Institute of the Greater Region (IGR); EGTC Esch-Belval; Saarland State Chancellery; Wallonia Region.

3. Czy członkostwo w radzie będzie miało wpływ na Pani badania transgraniczne, którymi zajmuje się Pani w Akademii WSB?

Bardzo wiele obiecuję sobie po tej współpracy. Od 2020 r. jestem stypendystką Centrum UniGR-Center for Border Studies i już obecnie dostrzegam wiele korzyści dzięki nawiązanym kontaktom i podjętym wspólnie badaniom. Dotyczą one m.in. wpływu pandemii na współpracę transgraniczną w zakresie realizacji projektów edukacyjnych czy ochrony zdrowia.

Wielki Region, którego sercem jest Luksemburg, to ta część Unii Europejskiej, w której współpraca transgraniczna została zainicjowana jeszcze w okresie istnienia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Także obecnie współpraca transgraniczna na tym obszarze jest rozwinięta znacznie lepiej niż w Europie Środkowo-Wschodniej. Będę miała okazję przyjrzeć się wielu mechanizmom dojrzałej współpracy transgranicznej. Zapewne niektóre dobre praktyki uda się przenieść na pogranicze polsko-czesko-słowackie, gdzie Akademia WSB jest liderem badań transgranicznych i jednym z najbardziej aktywnych beneficjentów projektów transgranicznych w euroregionach.

Pani dr hab. Joannie Kurowskiej – Pysz, prof. AWSB gratulujemy i życzymy owocnej pracy w ramach powierzonej funkcji.

Data wydarzenia - 01.01.2022 r.