16.05.2022

Pilotaż w ramach międzynarodowego projektu INTRIDE – Zakończenie modułu prowadzonego przez Akademię WSB

W dniach 28.03-28.04.2022 naukowcy i wykładowcy Akademii WSB wraz z pracownikami Zamku Cieszyn prowadzili zajęcia w ramach pilotaż Joint Master Degree Programme, który został przygotowany przez interdyscyplinarny i międzynarodowy zespół z 4 europejskich uczelni, przy wsparciu klastrów technologicznych, w ramach projektu INTRIDE współfinansowanego z programu Erasmus +.

W pilotażu udział brali studenci z:

·        University of Florence – Department of Architecture & Design (Florencja, Włochy),

·        ELISAVA -  private centre of higher education affiliated with Pompeu Fabra University (Barcelona, Hiszpania),

·        The University of Art and Design in Cluj-Napoca (Cluj-Napoca, Rumunia),

·        Akademii WSB

Prowadzony przez Akademię WSB i Zamek Cieszyn moduł l 2 dotyczy tematyki „Economic, business model and circular economy”:

W ramach projektu przeprowadzone zostały następujące zajęcia:

·        Circural economy (dr inż. Paweł Sobczak, dr inż. Tomasz Szulc)

·        Strategic partnerships  and alliances in creative industries (dr hab. Joanna Kurowska- Pysz, prof. AWSB, dr hab. Łukasz Wróblewski, prof. AWSB)

·        Innovations by design. Design management in business (Lubomira Trojan – doktorantka Akademii WSB oraz Zastęca Dyrektora Zamku Cieszyn.

·        oraz FINAL WORKSHOP - Service design as a tool for innovations.

Zajęcia przebiegały w formie hybrydowej. Ćwiczenia i wykłady realizowane były w formie online, natomiast Final Workshop odbył sięw Cieszynie, na Zamku Cieszyn.

W zajęcia udział brały studentki z Polski, a studenci z pozostałych krajów łączyli się zdalnie. Uczestnicy pilotażu mieli bardzo trudne zdanie. Musieli zaprojektować usługi dla tzw. Free Shopu, czyli sklepu z darmowymi produktami przeznaczonymi dla uchodźców z Ukrainy. Studenci przeprowadzali wywiady z managerami, wolontariuszami, mieszkańcami miasta oraz przede wszystkim z uchodźcami z Ukrainy. Ich zadaniem było przygotowanie strategii i proponowanych rozwiązań w zakresie funkcjonowania Free shopu, jego promocji wśród mieszkańców i uchodźców, zapewnienia stałych dostawy niezbędnych towarów, określenie najbardziej potrzebnych towarów itd.

W wyniku tego warsztatu powstały dwie strategie rozwoju, które zostały zaprezentowane przed międzynarodowym gronem eksperckim.

Kolejny moduł będzie prowadzony w maju i czerwcu przez The University of Art and Design in Cluj-Napoca (Cluj-Napoca, Rumunia).

Finałem projektu będzie międzynarodowe spotkanie studentów i wykładowców w Cluj-Napoca w Rumunii w dniach 20-24 czerwca 2022, gdzie przy wykorzystaniu zdobytej wiedzy studenci przygotują swoje finalne projekty, których tematem jest „new experience of sitting”.