Autor

Projekt INTRIDE – przemysł kreatywny i badanie kompetencji absolwentów z perspektywy tradycyjnych przedsiębiorców.

Inteligentne technologie kreacyjne odgrywają kluczową rolę w rozwoju gospodarki każdego kraju. Przemysł kreatywny to taki, na granicy którego łączą się kultura oraz biznes. Firmy, które działają w tych sektorach zaliczają się do tzw. innowacyjnych przedstawicieli świata biznesu. Akademia WSB dba o to, by rozwijać kreatywność i kompetencje inżynierskie studentów, np. poprzez  ich uczestnictwo w ciekawych projektach naukowo-badawczych czy też przygotowanie ciekawych, nowoczesnych i docenianych przez pracodawców programów kształcenia. W ciągu ostatnich trzech lat studenci kierunku Informatyka zaangażowani byli w międzynarodowy projekt pn. „A Knowledge Alliance between HEIs, Makers and Manufacturers to boost Open Design & Manufacturing in Europe -  OD&M”.

Kolejnym krokiem, który ma przybliżyć absolwentów Akademii WSB do pracy w sektorze kreatywnym, jest realizacja projektu „INTRIDE - Soft, Digital and Green Skills for Smart Designers: Designers as Innovative TRIggers for SMEs in the manufacturing sector”. Akademia WSB, w partnerstwie z Zamkiem w Cieszynie oraz z uczelniami z Włoch, Rumunii i Hiszpanii pracuje nad wspólnym programem studiów, który będzie stanowił kompetencyjne rozwiązanie wyzwań jakie Krajowe Inteligentne Specjalizacje stawiają przed tradycyjnymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi. W ramach projektu powstanie również międzynarodowa platforma networkingowa będąca miejscem aktywizacji i monitorowania innowacji, transferu technologicznego, procesów badawczo-rozwojowych w ramach współpracy między przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi i centrami technologicznymi. W 2020 roku partnerzy projektu przeprowadzili na terenie Włoch, Hiszpanii, Polski i Rumunii badanie potrzeb kompetencyjnych w sektorze przedsiębiorczości tradycyjnej.

Projekt „INTRIDE”, realizowany jest dzięki dofinansowaniu z programu ERASMUS + Knowledge Alliances, programu tzw. sojuszy na rzecz wiedzy, zawieranych pomiędzy szkołami wyższymi i podmiotami otoczenia społeczno-gospodarczego, których celem jest wspieranie innowacyjności w sferze edukacji i biznesu oraz szerszym otoczeniu społeczno-ekonomicznym, rozwijanie w społeczeństwie umiejętności związanych z przedsiębiorczością, stymulowanie i ułatwianie przepływu wiedzy między uczelniami
i przedsiębiorstwami.

INTRIDE to sojusz 10 partnerów, którymi obok Akademii WSB i Zamku Cieszyn są:

1. University of Florence – Department of Architecture & Design (Lider Projektu, Florencja – Włochy),
  2. Sant’Anna School of Advanced Studies in Pisa - The Biorobotics Institute (Piza, Włochy),
  3. ELISAVA -  private centre of higher education affiliated with Pompeu Fabra University (Barcelona, Hiszpania),
  4. CENFIM Catalan Furnishings Cluster and Innovation Hub (La Senia, Hiszpania),
  5. LEITAT Technological Centre (Barcelona, Hiszpania),
  6. The University of Art and Design in Cluj-Napoca (Cluj-Napoca, Rumunia),
  7. Cluster Mobiler Transilvan - Transylvanian Furniture Cluster (Cluj-Napoca, Rumunia),
  8. DID-Technological Cluster on Interiors & Design (Poggibonsi, Włochy).