Wykład skupił się na kilku kluczowych kwestiach, które były przedmiotem dyskusji i kontrowersji w polityce europejskiej. Poruszone zostały kwestie podziałów w Europie. W ramach wspólnoty transatlantyckiej doszło do pewnych rozłamów w takich kwestiach, jak energia i niezależność energetyczna. Ambasador Dobriabnsky wspomniała również na temat Francji, która zaproponowała szereg działań, które mają wpływ na całą społeczność transatlantycką. M. in. Francja, w ramach strategii UE, wezwała do utworzenia niezależnej armii europejskiej, a my omówimy te kwestie. Poruszone zostały również kwestie Ukrainy i brutalnej oraz bezpodstawnej, niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę. Wyjaśnione zostało co to oznacza dla stosunków transatlantyckich oraz dokąd to zmierza w kontekście tego konfliktu.
Pani Ambasador skupiła się też na kwestii Polski, która jest strategicznym partnerem Stanów Zjednoczonych, a także odgrywa bardzo istotną rolę lidera w Unii Europejskiej w organizacji i współpracy na rzecz bezpieczeństwa w Europie, a także z pewnością w odniesieniu do NATO. Wszystkie te kwestie były również definiowane w kontekście rywalizacji wielkich mocarstw.
Wykład znalazł się z szerokim odzewem, studenci mieli wiele interesujących pytań, na które dr Ambasador Dobriansky odpowiadała.
Wykład zrealizowany został w ramach projektu „Wpływ polityki zagranicznej USA na przyszłość partnerstwa transatlantyckiego”, który został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2019-2022.