Wykład oraz konsultacje z dr Megan Hopkins z University of California San Diego / Lecture and consultation with Megan Hopkins, PhD, from the University of California San Diego

Zapraszamy do udziału w wykładzie oraz konsultacjach z dziedziny edukacji w wielokulturowych społecznościach, który poprowadzi dr Megan Hopkins z University of California San Diego. ___________________________________________________________________________________________________ We would like to invite you to participate in a lecture and workshops lead by Megan Hopkins PhD from University of California San Diego on on education in multicultural communities

Wydarzenia zostaną zorganizowane w formie online, z wykorzystaniem platformy zoom, czas trwania wykładu oraz konsultacji to około 120 minut. Językiem wykładowym będzie język angielski.

Do udziału w wykładach zapraszamy uczniów, studentów, doktorantów,  pracowników naukowych i dydaktycznych, zainteresowanych tematyką edukacji w społecznościach wielokulturowych.

Wykład pt. „Educating transnationally mobile students in the U.S.-Mexico border region: Theory and practice.”
Obędzie się 22.06.2021 r., godz. 16.00 - 18.00

Konsultacje naukowe dla studentów oraz promotorów.
Odbędą się 25.06.2021 r., godz. 16.00 - 18.00

Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszeniowego.

Zapraszamy również do obejrzenia spotu promującego wykład.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Nawiazanie współpracy edukacyjnej i naukowej Akademii WSB z dr Megan Hopkins z University of California San Diego w zakresie problematyki związanej z edukacją w wielokulturowych społecznościach - aktywności on-line”, finansowanego z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The lecture will be held online, via the Zoom platform with lecture lasting approximately 120 minutes. The lecture will be in English.

Our lectures are dedicated for pupils, students, PhD students, researchers and teachers interested in the subject of education in multicultural communities

Lecture titled: „Educating transnationally mobile students in the U.S.-Mexico border region: Theory and practice.”
Will be 22th of June 2021, 4 PM - 6.00 PM ,

Scientific consultations for students and thesis supervisors
Will be 25th of June 2021, 4 PM - 6.00 PM ,

If you are interested tin atennding lecture, please complete the electronic application form.

We would like to invite you to watch the promotional movie.

The event is carried out as part of the project "Establishing educational and scientific cooperation of the WSB Academy with Dr. Megan Hopkins from the University of California San Diego in the field of issues related to education in multicultural communities - online activity", financed financed through the Metropolitan Fund for Science Support by the Metropolis GZM.