28.02.2022

Za nami pierwsza wizyta studyjna w ramach projektu dofinansowanego z programu Granty Interwencyjne NAWA

W dniu 25 lutego 2022 roku zakończyła się pierwsza – tygodniowa wizyta studyjna w Bogatyni oraz na pograniczu polsko-czesko-niemieckim. Wizyta realizowana była w ramach projektu badawczego pt. „Kryzys w KWB Turów i jego wpływ na czesko-polską współpracę transgraniczną: ocena, wnioski i rekomendacje” finansowanego ze środków Narodowej Wymiany Akademickiej (NAWA).

W dniu 25 lutego 20 22 roku zakończyła się pierwsza – tygodniowa wizyta studyjna w Bogatyni oraz na pograniczu polsko-czesko-niemieckim. Wizyta realizowana była w ramach projektu badawczego pt. „Kryzys w KWB Turów i jego wpływ na czesko-polską współpracę transgraniczną: ocena, wnioski i rekomendacje” finansowanego ze środków Narodowej Wymiany Akademickiej (NAWA).

Kierownikiem projektu jest dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB,  zaś do zespołu projektowego należą: dr hab. inż. Łukasz Wróblewski, prof. AWSB, Dr Paulina Polko (Akademia WSB), dr hab. Ewa Łaźniewska, prof. UEP (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), doc. Mgr. Hynek Böhm, Ph.D. (Uniwersytet Techniczny w Libercu), Ph.D. Artur Boháč (Uniwersytet Techniczny w Libercu) oraz Assoc. Prof. Dr. phil. Lukas Novotny (Uniwersytet Jana Ewangelisty Purkyniego w Uściu nad Łabą).

W trakcie pobytu odbyło się m.in. spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Bogatynia Panem Wojciechem Dobrołowiczem, Panią Aleksandrą Ratajczak (wiceburmistrz), radnym Zbigniewem Szatkowskim oraz innymi pracownikami Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia. Naukowcy odwiedzili również polską oraz czeską stronę Euroregionu Nysa, a także Uniwersytet Techniczny w Libercu.

- Już wkrótce rozpoczynamy realizację badań ankietowych wśród polskich oraz czeskich mieszkańców Euroregionu Nysa, którzy zamieszkują obszar w bliskim sąsiedztwie KWB Turów, a także indywidualnych wywiadów pogłębionych z beneficjentami polsko-czeskich projektów transgranicznych – mówi dr hab. inż. Łukasz Wróblewski, prof. AWSB.