List motywacyjny

List motywacyjny jest zwykle czytany dopiero po CV. Jednak faktem jest, że jego stworzenie jest nieco trudniejsze, niż samego CV, zaś jego rola w procesie rekrutacji jest nieoceniona. Zwykle w odpowiedzi na ogłoszenie (i nie tylko) do firm napływa wiele listów motywacyjnych. Warto zatem napisać go tak, żeby wyróżniał się on spośród innych aplikacji. Jak to zrobić najlepiej? Jak napisać list motywacyjny, który spowoduje, że zostaniesz zapamiętany spośród dużej liczby kandydatów?

List motywacyjny powinien być pewnego rodzaju autoreklamą.

Od tego, jak go napiszesz, zależy czy przekonasz do siebie pracodawcę już w pierwszej fazie rekrutacji. Nie przesadzaj jednak ze zbytnią autopromocją. Twoim zadaniem jest przedstawienie swojej kandydatury w sposób zwięzły i wiarygodny.

List motywacyjny powinien być krótki i zwięzły.

Nie przekraczaj jednej strony A4. Najlepiej by Twoja aplikacja napisana była na komputerze. Postaraj się napisać najpierw CV, zaś dopiero po jego napisaniu stwórz list motywacyjny – dzięki temu nie powielisz informacji.

Swoje dane umieść z lewej strony u góry (imię, nazwisko, numer telefonu i adres mailowy). Z prawej strony listu, poniżej, napisz dane swojego adresata – w przypadku gdy nie znasz jego imienia i nazwiska, wpisz nazwę firmy, do której aplikujesz.

Ważne jest dopasowanie listu do stanowiska, na jakie aplikujesz.

Istotne jest, abyś umiejętnie połączył/a informacje z życiorysu z informacjami, jakie znalazły się w ogłoszeniu Twojego potencjalnego pracodawcy. Odnoś się koniecznie do treści oferty, a następnie postaraj się umiejętnie zaprezentować swoje umiejętności oraz cechy niezbędne do wykonywania potencjalnej pracy. Nie używaj zbyt ogólnikowych określeń – każdą umiejętność, cechę należy poprzeć konkretnym przykładem z dotychczasowego doświadczenia. Pamiętaj, aby list motywacyjny nie był kalką tych listów, które umieszczone są na portalach internetowych, ponieważ czytanie tego samego nie zachęci żadnego pracodawcy do zaproszenia Cię na rozmowę.

Przekonaj swojego potencjalnego pracodawcę, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem.

Podkreśl swoje mocne strony, nie zapominając o sukcesach.

Spróbuj zaciekawić swojego potencjalnego pracodawcę, pochwal się swoimi dotychczasowymi osiągnięciami. Pamiętaj jednak, aby miały one związek ze stanowiskiem, o jakie się ubiegasz. Nie ma sensu mówić o osiągnięciach życiowych, jeśli aplikujesz na stanowisko informatyka. Koncentruj się wyłącznie na faktach – ktoś może zweryfikować to, co napisałeś/aś w liście.

Napisz, dlaczego wybrałeś właśnie tą firmę.

Podkreśl nie tylko chęć rozwoju, lecz także pożytek, jaki będzie miał z Ciebie pracodawca. Pamiętaj, że poszukiwane są tylko takie osoby, które są zaangażowane w sprawy firmy i które myślą tylko i wyłącznie o długofalowej współpracy.

Twój list winien być czytelny.

Pamiętaj, że wygląd Twojego listu będzie świadczył o Twoim podejściu do pracodawcy. Nie zapomnij o odstępach oraz akapitach. Czcionka, jaką piszesz swój list, nie powinna być mniejsza niż 10. Zwróć uwagę na język, jakim piszesz – unikaj nudy i przesadnej oficjalności. W liście motywacyjnym nie ma miejsca na wyrażanie swoich opinii. Unikaj ogólnikowych określeń – wszystko, o czym piszesz, podpieraj konkretnymi przykładami.

Unikaj błędów.

Zwróć uwagę na wszelkie błędy w tekście. Najlepiej, jeśli Twój list przeczyta druga osoba. Pamiętaj także, żeby nie dopuścić się pomyłki w nazwie stanowiska – podważy to nie tylko Twój profesjonalizm, lecz także samo podejście do pracodawcy! Dokładnie sprawdź nazwę firmy, do której aplikujesz, jej adres, osobę reprezentującą.

List motywacyjny to nie podanie o pracę.

Pamiętaj, że list motywacyjny nie jest podaniem o pracę. Ma on zachęcić przyszłego pracodawcę do zapoznania się z Twoją kandydaturą. Wiedz, że nie ma idealnego listu motywacyjnego, podobnie jak nie ma idealnego CV. Jeśli jednak zastosujesz się do wymienionych porad, może być to początek drogi do sukcesu.

Zamieść klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych oraz podpis

Nie zapomnij na końcu podpisać się i umieścić klauzulę: „Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, w rozumieniu Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r., nr 133, poz. 883 wraz z późniejszymi zmianami), w celu realizacji procesu rekrutacji”.

Poniżej znajduje się schemat listu motywacyjnego, podzielony na 3 główne części:

  • Napisz skąd otrzymałeś ofertę pracy i na jakie stanowisko aplikujesz
  • Przedstaw siebie, Twoje mocne strony i doświadczenie
  • Podaj argumenty, dlaczego firma powinna zatrudnić właśnie Ciebie