Celem projektu jest uświadomienie polskiej i czeskiej młodzieży lokalnej (ponadpodstawowej), zamieszkującej region Śląska Cieszyńskiego, że mają wpływ na stan środowiska naturalnego w swoim miejscu zamieszkania oraz że mogą mieć aktywny wpływ na podnoszenie świadomości ekologicznej lokalnej społeczności poprzez nakierowanie swoich kompetencji zawodowych na specjalizacje związane z tematyką ekologii. Dzięki udziałowi w projekcie zostaną oni wyposażeni w unikalne kompetencje i umiejętności dotyczące ekologii. Osiągniemy to poprzez szereg działań zaplanowanych do realizacji w projekcie, m.in. webinarium z ekspertem z sieci TEIN mające na celu zapoznanie się z dobrymi praktykami z innych krajów Europy Wschodniej, spotkania warsztatowe nauczycieli PL i CZ w celu opracowania wspólnego materiału edukacyjnego oraz seria warsztatów z udziałem młodzieży, podczas których wspólnie z prowadzącym będą oni wypracowywać w formie projektów propozycje usprawniające wdrażanie nawyków sprzyjających zachowaniem proekologicznym.
Główną zmianą uzyskaną w wyniku realizacji projektu będzie aktywizacja młodzieży ponadgimnazjalnej do czynnego rozwijania swoich kompetencji zawodowych związanych z ekologią za pomocą wypracowanych w projekcie materiałów, a także uświadomienie im, iż mają aktywny wpływ na jakość środowiska w swoim regonie. Ponadto wymiana dobrych praktyk podczas spotkania nauczycieli czeskich i polskich zajmujących się edukacją ekologiczną, która doprowadzi do wypracowania spójnego materiału edukacyjnego oraz podczas webinarium z ekspertem TEIN przyczyni się do wypracowania nowych metod nauczania ekologii oraz do zastosowania ich w swojej pracy/życiu/miejscu zamieszkania co w rezultacie podniesie jakość życia społeczności lokalnej oraz zwiększy atrakcyjność regionu pod kątem zatrudnienia i jakości klimatu.
Kluczowa zmiana to nakierowanie młodzieży na przygotowanie zawodowe do przyszłej pracy w poszukiwanych na pograniczu zawodach tj. jako specjalistów zajmujących się zagadnieniami proekologicznymi i rozwijającymi ekologię regionu.
Projekt "U_CAN_BE_ECO - edukacja młodzieży Śląska Cieszyńskiego w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej lokalnej społeczności" nr CZ.11.3.119/0.0/0.0/16_010/0003129 jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko i budżetu Państwa.