Podczas konferencji prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz wraz z insp. Grzegorzem Jachem podpisała akademicką deklarację przystąpienia do współdziałania w obszarze rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” w ramach programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Jej celem jest zaangażowanie całej społeczności akademickiej, na czele ze studentami w działalność wolontariacką na rzecz młodzieży szkolnej i rodziców w obszarze edukacji i profilaktyki uzależnień.
Czym jest PaT?
PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”: co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki uzależnień? W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Autorem programu jest Grzegorz Jach – inspektor Policji (Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego). Program realizuje Zespół Edukacji na Rzecz Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji poprzez Impresariat PaT w Warszawie.
PaT to program:
- mody na życie bez uzależnień;
- profilaktyki rówieśniczej;
- dobrych wiadomości, a nie protestów;
- zaproszeń, a nie wykluczeń;
- destygmatyzacji młodzieży wykluczonej lub środowiskowo marginalizowanej;
- bez nagród i działania za coś;
- nie robienia co się chce, ale odpowiedzialności za siebie i innych.
PaT to twórcza profilaktyka w działaniu bez fikcji i ulotek. PaT nie ma charakteru akcyjności i konkurencyjności. Społeczność PaT budowana jest na relacjach łączenia środowisk, wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji. PaT to głos młodzieży w profilaktyce uzależnień.
W konferencji wzięli udział: insp. Grzegorz Jach, Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa i współpracy z organizacjami pozarządowymi, społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka, organizator Przystanku PaT, nadinsp. Tadeusz Budzik, Wiceprezes Stowarzyszenia Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej, Komendant Główny Policji w latach 2007-2008, insp. mgr Roman Rabsztyn, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, nadkom. Dawid Kaszuba, Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Katowicach, kom. Paweł Warchoł z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, a także władze oraz pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej: prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor WSB, prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik, Prorektor WSB ds. Nauki, prof. nadzw. dr hab. inż. Janusz Morbitzer, prof. nadzw. dr hab. Eugenia Rostańska, dr Danuta Morańska. W wydarzeniu wzięło udział także kilkuset uczniów szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami.
Konferencja była okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczącących zachowań ryzykownych i patologicznych, szczególnie zagrażających młodemu pokoleniu, ich przyczyn i skutków. Pomysłodawca programu „Profilaktyka, a TY?” (PaT) - insp. Grzegorz Jach udowodnił, że odpowiednie podejście do młodzieży, zaangażowanie jej w działania profilaktycze, szczere rozmowy o narkotykach, dopalaczach, alkoholu i problemach grupy rówieśniczej skutecznie wspomagają walkę z ryzkownymi zachowaniami wśród młodych ludzi.
Podczas wydarzenia wolontariusze z terenu województwa śląskiego czynnie uczestniczący w akcji PaT zaprezentowali spektakl edukacyjno-profilaktyczny "Sekret”, będący metaforycznym ujęciem problematyki uzależnień.
Więcej informacji