Oščadnica na Słowacji, stała się areną spotkania wzmacniającego służby ratunkowe. U podnóża Wielkiej Raczy odbyło się drugie spotkanie partnerów międzynarodowego projektu RESCUER. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Polski, Austrii, Czech i Słowacji – ratownicy górscy, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami oraz zespoły badawcze. Kluczowym elementem spotkania było praktyczne testowanie pionierskich narzędzi edukacyjnych VR opracowanych przez zespół Akademii WSB, kierowany przez dr. hab. Ryszarda Szynowskiego, prof. AWSB oraz dr. inż. Pawła Buchwalda – twórcę aplikacji VR.
Środowisko metaverse zostało zaadaptowane w sposób innowacyjny, nie tylko z myślą o edukacji służb ratowniczych, lecz również jako narzędzie wsparcia praktycznego – w scenariuszach symulujących realne akcje ratunkowe. Wirtualne środowisko powstało na podstawie zdjęć z dronów oraz rzeczywistych krajobrazów regionów górskich, a jego funkcjonalność była rozwijana przy aktywnej współpracy z ratownikami i partnerami z Polski, Austrii, Czech i Słowacji.
Zespół badawczy Akademii WSB wniósł znaczący wkład w opracowanie scenariuszy edukacyjnych – m.in. testowano wózki inwalidzkie do poruszania się po szlakach górskich, zrealizowano symulacje ograniczeń sensorycznych (wzrokowych, słuchowych, ruchowych), a także przeprowadzono pokaz z udziałem psa ratowniczego. Akademia WSB dostarczyła także profesjonalny sprzęt wykorzystywany w praktyce – demonstrując, jak nauka i innowacje mogą realnie wspierać włączenie osób z niepełnosprawnościami w działania górskie.
Spotkanie w Oščadnicy było drugim etapem międzynarodowej współpracy w projekcie RESCUER – po inauguracji w Austrii. Kolejna wizyta odbędzie się w Czechach. Akademia WSB po raz kolejny potwierdza swoją rolę jako instytucji wyznaczającej kierunki rozwoju w edukacji zawodowej, technologicznej i społecznej.