Konferencja była również okazją do wymiany dobrych praktyk, poznania wyników badań dla całego kraju oraz dyskusji o narzędziach i metodykach w osiąganiu rezultatów biznesowych w działaniach szkoleniowo-rozwojowych.
Projekt badawczy skierowany był przede wszystkim do przedsiębiorców i praktyków HR. Miał na celu zebranie wskaźników kondycji firm z województwa śląskiego na tle benchmarków ogólnopolskich i międzynarodowych. Ogólnopolskie Badanie Benchmarków Efektywności Szkoleń pozwoliło na kompleksową ocenę efektywności i jakości kluczowych procesów szkoleniowych w organizacji, opracowanie Wskaźnikowej Diagnozy Potencjałów Rozwoju Kapitału Ludzkiego przedsiębiorstw oraz wypracowanie standardu porównywania się do benchmarków branżowych i sektorowych.
- Wyniki badań, które przeprowdzono w ramach projektu wskazują, że jest wciąż wiele do zrobienie w zakresie badania efektywności szkoleń i zarządzania wiedzą z tego obszaru, a przede przekładania efektow szkoleń na cele biznesowe - mówi dr Sabina Ratajczak, Dyrektor Centrum Jakości i Innowacji WSB.
***
Specyfika branży HR wymaga stałego podnoszenia kwalifikacji i aktualizacji wiedzy. Obecnie jedną z jedną z najdynamiczniej rozwijających się kierunków w tym obszarze jest funkcja HR Business Partnera.
- Ponad 25% firm przygotowuje się do wdrożenia tej formy pracy do swojej organizacji. Dlatego tak ważne jest profesjonalne przygotowanie osób, którzy wchodzą w tę rolę. Dobre programy edukacyjne, oparte o dobre praktyki odgrywają w tym procesie kluczową rolę – mówi Grzegorz Filipowicz, Prezes Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner oraz Członek CIPD (Chartered Institute of Personnel Development), opiekun merytoryczny Kierunku studiów podyplomowych HR Bussines Partner, realizowanego w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.