Pierwsze posiedzenie Rady ds. Elektromobilności towarzyszyło uroczystości podpisania porozumienia pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a Województwem Śląskim pod nazwą "Silesia pod błękitnym niebem". Podpisy pod dokumentem złożyli Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, oraz wicemarszałek województwa Michał Gramatyka.
Członkiem Rady, która po raz pierwszy zebrała się w poniedziałek 22 stycznia, został dr Marcin Lis, Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
- Pierwszy raz ideę powołania zespołu koordynującego wszelkie poczynania dotyczące elektromobilności w województwie śląskim podniósł Kazimierz Karolczak, jeszcze jak piastował funkcję wicemarszałka. Potem były liczne spotkania i konsultacje przedstawicieli samorządu, nauki i biznesu. Tak wstępnie ukonstytuowała się rada, co potwierdziła stosowna uchwała Zarządu województwa powołująca owo gremium do życia - tłumaczył tuż przed wręczeniem nominacji członkom rady ds. elektomobilności wicemarszałek Michał Gramatyka.
- Jest to porozumienie w ramach Programu dla Śląska. Jednym z elementów, które mają poprawić jakoś powietrza i środowiska w naszym województwie jest dobra współpraca rządu oraz samorządu i tym przedsięwzięciem jest właśnie podpisane dziś porozumienie. Jestem przekonany, że ta współpraca przysporzy tylko pozytywnych skutków dla województwa – zaznaczył Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.
Do zakresu działania Rady ds. Elektromobilności należeć będzie: przygotowywanie dla administracji samorządowej rekomendacji związanych z promocją i wprowadzaniem w życie idei elektromobilności (elektromobilnych rozwiązań) na terenie województwa śląskiego, proponowanie rozwiązań dotyczących koordynacji działań organów administracji samorządowej w zakresie promocji i wprowadzania idei elektromobilności (elektromobilnych rozwiązań) na terenie województwa śląskiego; inspirowanie przedsięwzięć promujących elektromobilność na terenie województwa śląskiego; składanie wniosków Zarządowi Województwa Śląskiego i wydawanie opinii w sprawach dotyczących elektromobilności w województwie śląskim; analizowanie i wykorzystywanie doświadczeń oraz upowszechnianie dobrych praktyk w obszarze elektromobilności innych regionów i państw; utrwalanie dobrych przykładów poprzez implementację elektromobilnych rozwiązań w instytucjach administracji samorządowej oraz tworzenie warunków dla lepszej komunikacji i dialogu między administracją publiczną, biznesem, sferą naukową oraz organizacjami pozarządowymi w sprawach dotyczących elektromobilności.
/mpm, slaskie.pl, katowice.uw.gov.pl, 23.01.2018/