21.10.2024

Edukacja w czasach AI. Podsumowanie VI Akademickiego Forum Jakości

Dnia 15 października 2024 roku odbyło się VI Akademickie Forum Jakości. Edukacja w czasach AI, które zgromadziło ponad 200 uczestników z całej Polski. Wydarzenie było poświęcone kluczowym wyzwaniom i nowym możliwościom w obszarze edukacji w dobie dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Partnerem Honorowym konferencji było Ministerstwo Nauki, a wydarzenie wsparły takie instytucje, jak Polska Komisja Akredytacyjna, Instytut Rozwoju Szkolnictwa Wyższego, Konfederacja Lewiatan oraz Forum Akademickie. Dodatkowo, wśród partnerów znalazły się również firmy: Cloud Team, PCG Academia, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Coursera, Centrum Etyki Technologii oraz Instytut Humanites.

Forum rozpoczęło się od panelu dyskusyjnego „Edukacja w czasach AI”, moderowanego przez dr Sabinę Ratajczak, Prorektor ds. Rozwoju i Dyrektor Centrum Jakości i Innowacji Akademii WSB. W panelu wzięli udział wybitni specjaliści z różnych dziedzin:

• dr hab. Joanna Mytnik – Dyrektor Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej,
  • Zofia Dzik – Innowatorka, CEO Instytutu Humanites,
  • dr Samar Farah – Senior Skills Transformation Consultant w Coursera,
  • dr Tomasz Siemek – Dyrektor Handlowy i założyciel Cloudteam oraz wykładowca Akademii WSB.

Panel ten skupił się na wyzwaniach związanych z integracją sztucznej inteligencji w procesy edukacyjne, rozwoju nowoczesnych narzędzi dydaktycznych oraz przyszłości rynku pracy w kontekście AI.

Po panelu dyskusyjnym uczestnicy mieli okazję wysłuchać inspirujących prelekcji, które ukazały różne aspekty związane z edukacją i technologiami:

• Maciej Chojnowski – „Etyka technologii w programie kształcenia akademickiego doby AI”, gdzie omówiono, jak odpowiedzialnie integrować AI w programy edukacyjne,
  • prof. SGH dr hab. Jakub Brdulak – „Weryfikacja i potwierdzanie efektów uczenia się – wyzwania w naukach społecznych”, prelekcja, która zwracała uwagę na istotność oceny osiągnięć studentów w kontekście nowoczesnych metod dydaktycznych,
  • Tomasz Jankowski – „Jak nauczyć się latać na smoku?”, czyli kreatywne podejście do wykorzystania technologii w nauczaniu.

W drugiej część wydarzenia wystąpili zagraniczni prelegenci, którzy przedstawili międzynarodowe podejście do omawianych tematów:

• Luigi Gangitano, POLIMI – „Online and Hybrid Learning @POLIMI GSoM”,
  • Eva Haug, Amsterdam University – „Why, what and how of virtual exchange”.

Po przerwie odbyły się sesje dobrych praktyk w dwóch równoległych salach. Uczestnicy mieli okazję do zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami i praktycznymi przykładami wdrożeń technologii AI w edukacji:

• Andy Poole z Coursera – „Poprawa doświadczenia studentów i zwiększenie retencji dzięki Coursera i generatywnej sztucznej inteligencji”, wykład na temat wykorzystania AI do zwiększenia zaangażowania i retencji studentów,
  • Anna Warda-Ritzen z PCG Academia – „W jaki sposób świadomie wykorzystywać AI w procesach dydaktycznych”, która zwracała uwagę na konieczność odpowiedzialnego korzystania z AI w nauczaniu,
  • dr Tomasz Siemek – Dyrektor Handlowy i założyciel Cloudteam oraz wykładowca Akademii WSB – „AI w edukacji z perspektywy wykładowcy”, którego prezentacja miała na celu przybliżenie roli sztucznej inteligencji w nowoczesnym procesie edukacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń i wyzwań, z jakimi mierzą się wykładowcy
  • dr Maciek Dowgiel z Centrum Nowoczesnych Metod i Technologii Edukacyjnych Akademii WSB – „Obrazy w akcji. Jak sztuczna inteligencja pomoże Ci zilustrować wiedzę”, gdzie przedstawiono, jak AI może wspierać procesy dydaktyczne poprzez wizualizację informacji,
  • dr Elena Atanasiu z N&N Group Solutions – „Model edukacyjny HyFlex. Jeden kurs, trzy różne formy uczestnictwa”, prelekcja na temat elastyczności w organizacji kursów, dostosowanych do różnych potrzeb studentów.
  • Greg Magas z Enovation Solutions – „Transformacja edukacji dzięki generatywnej sztucznej inteligencji”, gdzie przedstawiono wykorzystanie AI do tworzenia kreatywnych treści edukacyjnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz partnerom za zaangażowanie i wsparcie w realizacji tegorocznej edycji Forum.