Konferencja była kluczowym elementem projektu realizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej pn. „Niewidzialne środowisko – Ekologia w nauce. Międzypokoleniowy Program Edukacji Ekologicznej Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej”. Projekt był dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Uczelnia realizowała go od 1 stycznia do 30 kwietnia 2017 roku, a jego głównym celem było podnoszenie powszechnej świadomości ekologicznej dzieci, rodziców, nauczycieli oraz naukowców z województwa śląskiego.
Konferencja naukowa dotycząca edukacji we współczesnej szkole była miejscem dyskusji przedstawicieli środowiska edukacyjnego, naukowego i biznesowego nad znaczeniem edukacji ekologicznej i możliwościami kształtowania świadomości ekologicznej, z wykorzystaniem innowacyjnych metod nauczania.
Gości konferencji przywitał w imieniu uczelni Prorektor ds. Nauki WSB - prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik. W wydarzeniu z ramienia uczelni uczestniczyli także Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych WSB - dr Rafał Rębilas, Dyrektor Centrum Transferu Technologii WSB – dr Joanna Kurowska-Pysz oraz Kierownik Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji – dr inż. Łukasz Wróblewski. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele nauki w Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W konferencji wzięli także udział przedstawiciele samorządu: Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza oraz Komisji Ekologii i Ochrony Środowiska Rady Dzielnicy Strzemieszyce, a także przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji społecznych: Polskiego Ruchu Czystszej Produkcji oraz Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. Głos w dyskusji zabrali także przedstawiciele Uczelni Partnerskich WSB z Kijowa na Ukrainie, którzy licznie uczestniczyli w konferencji. Uczestnikami konferencji byli także nauczyciele wszystkich poziomów nauczania szkolnego, wykładowcy akademiccy, studenci i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańcy województwa śląskiego.
Referaty wygłosili:
- Prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik – Prorektor ds. Nauki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej: Współczesny wymiar edukacji ekologicznej.
- dr hab. Edyta Sierka – Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski w Katowicach: Funkcjonalny obraz przyrody w edukacji ekologicznej.
- dr inż. Michał Jan Cichy – Wiceprezes Stowarzyszenia „Polski Ruch Czystszej Produkcji”: Edukacja ekologiczna w Polskim Ruchu Czystszej Produkcji.
- dr Danuta Morańska – Dyrektor Centrum Nowoczesnych Metod i Technik Edukacyjnych WSB, Katedra Pedagogiki, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej: Innowacje w edukacji - nowoczesne metody i techniki edukacji ekologicznej.
- Rafał Psik – Zagłębiowski Alarm Smogowy: Warsztaty antysmogowe w szkołach i przedszkolach w ramach kampanii społecznej #ZaglebieBezSmogu.
- Małgorzata Małecka-Tomala - Katedra Inżynierii Zarządzania, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej: Wpływ zajęć z zakresu ekologii i ochrony środowiska na świadomość ekologiczną dzieci i rodziców.
- Anna Giertler - Katedra Zarządzania, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej: Doświadczenia z realizacji Programu Edukacji Ekologicznej Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Tego samego dnia odbyło się również seminarium metodyczne dla nauczycieli z zakresu nowoczesnych technik i metod edukacji ekologicznej, które miało na celu zwrócenie szczególnej uwagi na problematykę nauczania codziennych zachowań ekologicznych i metod ochrony środowiska z wykorzystaniem najnowszych technik edukacyjnych. Seminarium przeprowadzone przez dr Danutę Morańską – Dyrektora Centrum Nowoczesnych Metod i Technologii Edukacyjnych, umożliwiło także zapoznanie nauczycieli z najciekawszymi przykładami wykorzystania innowacyjnych technologii w edukacji ekologicznej oraz zagadnieniach związanych z ochroną środowiska u dzieci przedszkolnych i uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej.
W ramach projektu zorganizowano również szereg warsztatów edukacyjnych dla ponad 120 dzieci w wieku od 5-12 lat z województwa śląskiego, które zakończyły się konkursem plastycznym z okazji Dnia Ziemi 2017.
Efektem wszystkich działań projektowych i rezultatem konferencji naukowej jest publikacja naukowa pod redakcją prof. nadzw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz oraz Małgorzaty Małeckiej-Tomali – koordynator projektu. Publikacja pt. „Edukacja ekologiczna we współczesnej szkole” zawiera liczne artykuły opracowane przez przedstawicieli środowiska naukowego, edukacyjnego oraz praktyków z branż związanych z ekologią i ochroną środowiska.
/mmt, 30.04.2017/