W dniu 22 listopada 2023 r. w Łodzi odbyła się konferencja podsumowująca projekt „ProSPeReS - System ochrony dla dużych zgromadzeń ludzi w miejscach kultu religijnego” - (ang. Protection System for large gatherings of People in Religious Sites) z udziałem ponad 120 osób reprezentujących międzynarodowe instytucje tj. Komisja Europejska, służby mundurowe, religie i społeczności wyznaniowe, naukowców i ekspertów bezpieczeństwa.
Akademię WSB reprezentował kierownik zespołu badawczego w projekcie dr hab. Adrian Siadkowski prof. AWSB oraz dr Łukasz Szymankiewicz.
Trwający 2,5 roku projekt finansowany z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego komisji Europejskiej realizowany był przez konsorcjum badawcze, na które składało się 17 podmiotów z 6 państw, w tym Akademia WSB i Uniwersytet Łódzki jako lider.
Zespół badawczy Akademii WSB uczestniczył aktywnie w licznych aktywnościach w ramach pakietów pracy. Główne zadania obejmowały zorganizowanie dwóch konferencji międzynarodowych i przygotowanie przewodnika ochrony miejsc kultu religijnego. Pierwsza konferencja „Wyzwania i perspektywy żydowskiego, chrześcijańskiego i muzułmańskiego dialogu międzywyznaniowego” miała na celu budowanie mostów zaufania i szacunku z sąsiadami innych religii. Podczas drugiej konferencji „Aktualne wyzwania i zagrożenia dla miejsc kultu w Europie” z udziałem ekspertów - przedstawicieli różnych religii, dyskutowano o zagrożeniach i środkach bezpieczeństwa dla miejsc kultu. Z kolei przewodnik „Security by Design Guidebook for Religious Sites” jest koncepcyjną propozycją przygotowaną przez zespół badawczy Akademii WSB opracowany na podstawie wizyt studyjnych przeprowadzonych w obiektach sakralnych należących do różnych religii, zlokalizowanych w różnych miejscach i typach budynków w Europie. Przewodnik został doceniony przez praktyków i wykorzystany do szkolenia przedstawicieli służb mundurowych i społeczności religijnych podczas warsztatów w ramach projektu EU – ISF „SHRINE’s”, a 5 grudnia 2023 r. będzie prezentowany przez prof. Adriana Siadkowskiego na zaproszenie Komisji Europejskiej na Forum Ochrony Miejsc Publicznych w Brukseli.
Projekt ma na celu podniesienie poziomu ochrony miejsc kultu religijnego poprzez stworzenie ram współpracy naukowców, ekspertów i praktyków bezpieczeństwa, służb publicznych i instytucji religijnych w celu przygotowania kompleksowego systemu ochrony. W trakcie jego trwania przeprowadzono wielkoskalowe ćwiczenia antyterrorystyczne w Grecji i w Polsce, zorganizowano warsztaty dla przedstawicieli społeczności religijnych w Niderlandach i w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, spotkanie networkingowe na Cyprze, a także szereg spotkań w ramach konsorcjum m.in. w Eidhoven, Atenach, Hadze i Nikozji.
Wymiernym produktem projektu jest opracowanie kompleksowego systemu obejmującego środki, mające na celu zwiększenie prewencji, ochrony, odstraszania i reagowania na różnego rodzaju zagrożenia terrorystyczne i incydenty, które mogą wystąpić w miejscach kultu religijnego, w tym ataki z użyciem środków CBRN. Środki te składają się z zestawu dostosowanych szablonów, narzędzi, procedur, sprzętu, ulepszeń infrastruktury oraz protokołów współpracy ze służbami publicznymi. Wdrożenie systemu zostało wzmocnione poprzez przygotowanie i zainicjowanie szkoleń modułowych, w tym e-learningu z VR, mających zastosowanie w różnych rodzajach edukacji w strukturach religijnych.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną projektu ProSPeReS, z której można pobrać wszystkie produkty projektu: TUTAJ
Zachęcamy do zapoznania się również ze stroną dedykowaną aktywnościom zespołu badawczego Akademii WSB w ramach projektu: TUTAJ
Zapis wideo konferencji finalnej z udziałem naukowców Akademii WSB