05.01.2022

Latać każdy może – szkolenia z obsługi dronów dla studentów Akademii WSB

Przepisy prawa lotniczego dotyczące statków bezzałogowych, wykorzystanie kamer termowizyjnych, elementy meteorologii, a przede wszystkim obsługa dronów w praktyce. To tylko niektóre elementy bezpłatnych szkoleń z obsługi dronów realizowanych przez Akademię WSB. Uczelnia planuje przeszkolenie 144 osób.

Bezzałogowe statki powietrzne to nie tylko ciekawe gadżety do robienia ładnych zdjęć czy filmów z wysokości. Drony od wielu lat znajdują coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach i różnych branżach. Wykorzystywane są np. do pomiarów geologicznych, walki ze smogiem, lotów termowizyjnych czy kontrolowania liczebności dzikich zwierząt przez leśników. Szerokie zastosowanie taktyczne dla dronów znalazło także wojsko oraz inne służby mundurowe. Te z pozoru proste w obsłudze urządzenia wymagają jednak specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności praktycznych. Z pomocą wychodzi Akademia WSB, która w siedzibie głównej w Dąbrowie Górniczej oraz wydziałach zamiejscowych w Krakowie, Cieszynie, Olkuszu i Żywcu realizuje cykl bezpłatnych szkoleń z obsługi bezzałogowych statków powietrznych. W ramach projektu „EduLider – rozwój Akademii WSB dla regionu” przeszkolonych zostanie 144 uczestników.

- Bezpłatne szkolenia w Akademii WSB to świetna okazja do tego, aby poznać przepisy prawa lotniczego dotyczące statków bezzałogowych. Wielu osobom wydaje się, że „można sobie tak po prostu latać dronem”, gdzie i kiedy się chce. Są jednak konkretne przepisy mówiące o tym, kto i w jaki sposób może wykonywać loty dronem. Trenerzy podczas szkoleń przedstawią procedury operacyjne, techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko w powietrzu i na ziemi. Przekażą też wiedzę na temat systemów bezzałogowych statków powietrznych, meteorologii i osiągów systemu bezzałogowego statku w locie. Najważniejsza umiejętność, jakiej nauczymy to: jak prawidłowo odbyć lot statkiem bezzałogowym w zasięgu wzroku – mówi Michał Łyczak, dyrektor ds. komunikacji i PR Akademii WSB.

Szkolenie specjalistyczne zostało podzielone na część teoretyczną, trwającą 12 godzin zegarowych oraz 8 godzin części praktycznej. Zajęcia z wykorzystaniem dronów obejmują między innymi lot dronem wyposażonym w kamerę termowizyjną i moduł RTK (Real-Time Kinematic - najnowocześniejsza technologia wykorzystująca pomiary umożliwiające osiągnięcie do 1 cm błędu poziomego w warunkach idealnych).

- Szkolenie z obsługi dronów to już kolejne szkolenie organizowane przez Akademię WSB, w którym uczestniczyłem i po raz kolejny jestem bardzo zadowolony. Wydawać się może, że obsługa drona to prosta sprawa i nawet osoby bez doświadczenia mogą to robić, jednak zajęcia praktyczne pokazały, że profesjonalne szkolenie jest przydatne. Interakcja kursanci-prowadzący była bardzo pomocna. Wszystkie pytania, case study były rozwiązywane na bieżąco, z dodatkowymi przykładami.  Mnóstwo wiedzy praktycznej i teoretycznej, a dalej chce się jej więcej! – mówi Tomasz Ziębliński, student Akademii WSB, uczestnik szkolenia.

Program szkolenia teoretycznego obejmuje następujące zagadnienia:

• przepisy lotnicze;
  • ograniczenia możliwości człowieka;
  • procedury operacyjne;
  • techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko w powietrzu;
  • systemy bezzałogowych statków powietrznych;
  • meteorologia;
  • osiągi systemu bezzałogowego statku powietrznego w locie;
  • techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko na ziemi.

Program szkolenia praktycznego obejmuje:

• szkolenie praktyczne naziemne;
  • omówienie czynności koniecznych przed wykonaniem lotu;
  • procedury w trakcie lotu;
  • omówienie operacyjnego lotu platformą bezzałogową;
  • techniczne przygotowanie do lotu i obsługa platformy bezzałogowej;
  • naukę podstawowych operacji lotniczych platformą bezzałogową;
  • czynności po zakończeniu lotu;
  • omówienie i realizację lotów termowizyjnych oraz fotogrametrycznych.

Pierwsza grupa studentów Akademii WSB już rozpoczęła szkolenia, kolejne dwie rozpoczną w styczniu.

Po zakończenie całego szkolenia uczestnicy przystąpią do egzaminu z wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Po jego zaliczeniu otrzymają certyfikat i potwierdzenie ukończenia szkolenia praktycznego w przypadku wykonywania operacji w kategorii „szczególnej” – umożliwiającej swobodne loty dronem do 4kg do wysokości 120 m z zachowaniem bezpiecznej odległości od osób i mienia.

Szkolenie realizowane jest w ramach projektu „EduLider – rozwój Akademii WSB dla regionu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.