Moderatorem sesji plenarnej był prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik, Prorektor WSB ds. Nauki który wygłosił referat na temat przeciwdziałania nietolerancji na przykładzie działań edukacyjno-oświatowych w społeczności lokalnej. W dniach 7-8 kwietnia w konferencji uczestniczyła Pani Wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz Pan Senator Czesław Ryszka Wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu.
W 2017 roku przypada 110. rocznica powstania Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Wilnie, do którego szczytnych celów nawiązuje Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy. Realizując swoje cele statutowe, organizatorzy dążą do eksponowania wartości, które przyświecały naukowcom z Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Wilnie oraz starają się utrzymać więź pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.
Celem konferencji było skoncentrowanie uwagi na dobrych praktykach, problemach i zagrożeniach, z którymi stykają się mniejszości narodowe w krajach europejskich w dziedzinie oświaty i nauki. Na te sprawy uczestnicy konferencji spojrzeli przez pryzmat różnych dyscyplin naukowych, takich jak pedagogika i historia, socjologia i politologia, filozofia i prawo, a także inne nauki społeczne.
***
W dniach 4-5 kwietnia 2017 roku w Brnie miała miejsce IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Pedagogika społeczna w Europie Środkowej pt. „Pedagogika społeczna 2017. Rozwój czy kryzys wspólnoty - perspektywa makrospołeczna, mezospołeczna i mikrospołeczna”. Organizatorem Konferencji był Institut mezioborových studií w Brnie. W wydarzeniu reprezentowała WSB prof. nadzw. dr hab. Małgorzata Orłowska z Katedry Pedagogiki w komitecie naukowym i w sesji plenarnej z wystąpieniem pt. „Od partycypacji do wykluczenia - czas wolny dzieci i młodzieży we współczesnej Polsce". Celem konferencji był dalszy rozwój wielowymiarowej współpracy międzynarodowej między pedagogami społecznymi Republiki Czeskiej, Słowacji oraz Polski. Podstawową ideą spotkania pedagogów społecznych jest wymiana myśli i doświadczeń naukowo - badawczych oraz rozwiązań praktycznych obejmujących zróżnicowaną tematycznie problematykę z zakresu pedagogiki społecznej.
***
11 kwietnia 2017 roku miała miejsce Konferencja podsumowująca projekt „AGE – działania na rzecz aktywnego i godnego starzenia się w Warszawie”. WSB było reprezentowane przez prof. nadzw. dr hab. Małgorzatę Orłowską w dyskusji panelowej. Panel odbył się w Centrum Alzheimera w Warszawie. Celem nadrzędnym projektu jest poprawa stanu zdrowia poprzez rozwój i dostosowanie opieki medycznej do rzeczywistego stanu zdrowia populacji i czynników demograficznych.
/pt, 14.04.2017/