Celem inicjatywy, zorganizowanej przez Uczelnię oraz Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów WSB, było stworzenie forum wymiany myśli i poglądów dla młodych, kreatywnych przedsiębiorców, uczniów szkół średnich, studentów i absolwentów, a także środowiska praktyki gospodarczej oraz społeczności lokalnej. Kongres umożliwił podzielenie się dobrymi praktykami i doświadczeniami biznesowymi. Wystąpienia na temat polityki cenowej w aspekcie budowania przewagi konkurencyjnej, potencjału startupów oraz pomysłach na własny biznes zaprezentowali przedstawiciele wiodących firm w kraju - Paweł Kisiel, Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu firmy ATLAS oraz Jerzy Kufel, Prezes Zarządu ITEO.
Uczestnicy wydarzenia wzięli również udział w panelu dyskusyjnym „Młodzi gniewni - jakie szanse stoją przed młodymi przedsiębiorcami”, którego moderatorem był dr Marcin Lis, Prorektor ds. Rozwoju i Spraw Studenckich WSB. W gronie prelegentów znaleźli się:
- Janusz Dramski, Business Link
- Jerzy Kufel, ITEO
- Mateusz Maik, Zagłębiowski Inkubator Przedsiębiorczości
- Tomasz Zjawiony, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.
W Kongresie Młodych Liderów Przedsiębiorczości wzięli udział przedstawiciele praktyki gospodarczej, m.in. Adam Suliga, Ekspert Polskiej Izby Handlu, Grzegorz Szymański, Wiceprezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Zagłębia, Marta Zielińska - Członkini Stowarzyszenia Przedsiębiorców Zagłębia, a także Bogusław Kamiński, przedstawiciel FAJNEJ Spółdzielni Socjalnej.
Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia był finał konkursu, zorganizowany w ramach Akademii Młodych Liderów Przedsiębiorczości - projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z Programu Inicjatyw Obywatelskich, skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli z województwa śląskiego, w celu promowania przedsiębiorczości społecznej wśród młodzieży. Od września uczniowie brali udział w tematycznych warsztatach, wizytach studyjnych, wizytach w inkubatorach przedsiębiorczości i akceleratorach biznesu, a także realizowali swoje własne projekty. Eksperci, zasiadający w jury konkursu, wyłonili uczniów, którzy podczas spotkań warsztatowo-wykładowych akademii stworzyli najlepsze biznesplany. Nagrody laureatom wręczyli: Jej Magnificencja Rektor WSB prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz oraz dr Marcin Lis, Prorektor ds. Rozwoju i Spraw Studenckich.
Organizatorzy, dbając o praktyczny wymiar kongresu, przygotowali specjalne warsztaty z zakresu zarządzania i rozwoju działalności gospodarczej, a także marketingu i sprzedaży, w szczególności wykorzystania nowych mediów w komunikacji z klientem i budowaniu przewagi konkurencyjnej. Warsztat pt. „Nowe media w służbie młodym przedsiębiorcom” poprowadził Filip Kasprzyk z Agencji Kreatywnej Kręci się!, o „5 prostych krokach do rozpoczęcia działalności gospodarczej” opowiedział natomiast Mateusz Maik, Dyrektor Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości na terenie Śląska.
- Kongres to jedna z niewielu inicjatyw, która daje młodzieży możliwość bezpośredniego kontaktu z niewiele starszymi od nich ludźmi, którzy nie bojąc się wyzwań, zdecydowali się na działalność biznesową i dziś odnoszą sukcesy. Chcemy w ten sposób pokazać uczniom, jak skutecznie realizować marzenia, wykorzystać własny potencjał i efektywnie sięgać po narzędzia pomagające stawiać pierwsze kroki w biznesie - mówi Jacek Uroda, koordynator wydarzenia.
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej od początku swojej działalności czynnie angażuje się w inicjatywy, mające na celu promocję postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi, współpracując przy tym z ogólnopolskimi organizacjami i instytucjami praktyki gospodarczej.
Projekt Akademia Młodych Liderów Przedsiębiorczości został dofinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Inicjatyw Obywatelskich
Partnerzy
 |
 |
 |
 |
Forum
Młodych
Przedsiębiorców
|
Partner wspierający

Patronat medialny
Galeria