„Nauka opanowała miasto” – zakończył się 14. Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej
Ponad 10 tys. uczestników wzięło udział w wydarzeniach popularyzujących naukę w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Olkuszu, Cieszynie i Żywcu. Wszystko w ramach 14. Festiwalu Nauki organizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.
Blisko 150 spotkań, wykładów, warsztatów i pokazów, ponad 100 prelegentów reprezentujących świat nauki, kultury, sportu i sztuki, ponad 10 tys. uczestników, dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów – tak w liczbach przedstawia się zakończony właśnie 14. Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej zorganizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.
14. Festiwal Nauki uroczyście zainaugurowali JM Rektor WSB prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz oraz Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza.
Nie zabrakło znanych i uznanych osobistości ze świata nauki, kultury, sztuki i sportu. Wykład inauguracyjny pt. "Przejście od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej – w kierunku ekonomii wartości" wygłosił prof. Jerzy Hausner, polityk, ekonomista, Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Członek Rady Polityki Pieniężnej (kadencja: 2010-2016). Członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. Od 2015 r. członek Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit.
Prof. Hausner opowiadał m.in. o przeistaczaniu się relacyjnej gry rynkowej w grę transakcyjną. - Widać już wyraźnie, że nie czyni tego koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu. Jej rozpowszechnianie nie zapobiega w szerszej skali rynkowemu oportunizmowi. Problem jest coraz bardziej poważny o tyle, że w gospodarce cyfrowej jego negatywne społeczne rynkowego oportunizmu mogą być o wiele bardziej dotkliwe niż w gospodarce przemysłowej. Obecnie znacznie słabiej ujawnia się równoważąca siła rynku i konkurencji rynkowej. O czym dobitnie świadczą przykłady globalnych platform usługowych - mówił prof. Hausner.
- Drukowanej prasy już nie ma, a telewizja nie żyje, tylko jeszcze o tym nie wie – stawiał śmiałe tezy Kamil Durczok, dziennikarz, redaktor, założyciel portalu Silesion.pl. Redaktor Durczok wygłosił wykład o cyfrowej rewolucji medialnej, której właśnie jesteśmy świadkami. W trakcie spotkania poruszono również problematykę fake-newsów, sztucznej inteligencji w dziennikarstwie i przyszłości mediów.
Na specjalne zaproszenie JM Rektor WSB prof. nadzw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz wykład dotyczący rewolucji technologicznej wygłosił Przemysław Pająk, sosnowiczanin, założyciel największego w Polsce bloga poświęconego nowym technologiom – SpidersWeb.pl. Przemysław Pająk opowiadał o początkach swojej pasji technologicznej, o tym w jaki sposób technologia zmieniła jego i zmienia nasze życie. - Nie bójmy się technologii. Ten postęp jest nieunikniony i nie idąc razem z nim całkowicie się wykluczamy - mówił redaktor naczelny SpidersWeb.pl.
"Wojska specjalne Rzeczpospolitej. Od Cichociemnych do elity NATO" to temat wykładu, który wygłosił gen. dr Roman Polko, były komandos, dwukrotny dowódca elitarnej jednostki GROM. Gen. Polko przypomniał historię polskich sił specjalnych, a także opowiedział o ich odrodzeniu, powstaniu GROM-u oraz najtrudniejszych misjach w byłej Jugosławii i Afganistanie. Uczniom z klas mundurowych, którzy licznie przybyli na jego wykład opowiedział o tym jak zostać "specjalsem" i zalecał wytrwałość. - Skupcie się na tym, by być najlepsi w jakiejś dziedzinie. Bądźcie wytrwali i dążcie do celu - zachęcał generał Polko.
Gościem specjalnym 14. Festiwalu Nauki była także dr hab. Katarzyna Kłosińska, językoznawca, popularyzatorka wiedzy o języku, autorka programu radiowego „Co w mowie piszczy”. Profesor Kłosińska przypomniała zapomniane znaczenia wielu wyrazów. Uczestnicy wykładów dowiedzieli się m.in. że słowo „poduszka” pochodzi od „ducha”, czyli oddechu, a „całować się” to „scalać”, „stawać się całym”.
W ramach 14. Festiwalu Nauki odbył się także szereg spotkań, wykładów i warsztatów z dziedzin takich jak ekonomia, logistyka, transport, fizjoterapia, prawo, bezpieczeństwo narodowe, pedagogika czy informatyka. Poprowadzili je wykładowcy oraz eksperci Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
XIV Festiwal Nauki miał także wymiar międzynarodowy. Wykłady w języku angielskim - z obszaru nauk społecznych, finansów oraz zarządzania projektami - wygłosili m.in. wykładowcy z Armenii, Tunezji, Ukrainy, Rumunii oraz Nigerii. Od kilku lat w ramach Festiwalu realizowany jest projekt dedykowany szkołom ponadgimnazjalnym pn. „Nauka na zamówienie”, w ramach którego nauczyciele mogą wybrać wykłady, które odbywają się w siedzibie szkoły.
We wszystkich wydarzeniach XIV Festiwalu Nauki wzięli udział uczniowie z ponad 20 szkół z województwa śląskiego i małopolskiego, m.in. z Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi, Sosnowca, Katowic, Chorzowa, Bytomia, Olkusza, Łaz, Jaworzna, Mysłowic, Żarek, Brzeszcz, Krzeszowic i Tarnowskich Gór.
Tradycyjnie w organizację Festiwalu Nauki aktywnie włączyły się instytucje miejskie – Muzeum Miejskie „Sztygarka”, Dąbrowskie Wodociągi, Pałac Kultury Zagłębia, Centrum Sportu i Rekreacji, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Zespół Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka, Obserwatorium Astronomiczne przy SP nr 16 oraz Miejska Biblioteka Publiczna. W instytucjach tych odbyło się sporo wydarzeń w ramach Festiwalu Nauki, m.in. odkrywanie tajemnic Pałacu Kultury Zagłębia, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, pokazy nieba, projekcje filmowe, warsztaty teatralne, piknik sportowy czy koncerty.
Honorowy Patronat nad Festiwalem Nauki objęły prestiżowe instytucje, takie jak: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Centrum Nauki Kopernik, Marszałek Województwa Śląskiego i Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.