Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Uroki jesieni życia, czyli jak (ze)starzeć się zdrowo i ze smakiem – interdyscyplinarny dyskurs gerontologiczny, zorganizowana przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej, stała się inspirującą platformą do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat starzenia się w perspektywie międzypokoleniowej.
Eksperci z Katedry Pedagogiki Wydziału Nauk Stosowanych oraz Collegium Medicum przygotowali w przededniu Dnia Babci i Dnia Dziadka wydarzenie uświadamiające rolę seniorów w życiu społecznym, gospodarczym i prywatnym.
Wydarzenie rozpoczęło się od przemówień Władz Uczelni oraz Patronów, w tym przedstawicielki Rzecznika Praw Obywatelskich, dyr. Barbary Imiołczyk i mec. Wiesławy Borczyk, prezeski Ogólnopolskiej Federacji UTW, które nadały wydarzeniu wyjątkowy charakter, podkreślając wagę podjętego zagadnienia. Wypowiedzi przedstawicielek Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, profesorek Barbary Kromolickiej i Elżbiety Dubas wskazały na demograficzne, społeczne i kulturowe aspekty starości, w wymiarze ogólnospołecznym i indywidualnym.
Kluczowym punktem programu były wykłady eksperckie. Prof. AWSB dr hab. Zofia Szarota zwróciła uwagę na znaczenie Uniwersytetów Trzeciego Wieku jako koronnych instytucji w procesie całożyciowego uczenia się, a prof. AWSB dr hab. Olga Nowotny-Czupryna przedstawiła praktyczne aspekty przygotowania do starości. Multimedialna sesja posterowa, prezentacje autorskie oraz dwa panele dyskusyjne wzbogaciły merytoryczną część konferencji. Szczególnie istotne były rozmowy z ekspertami na temat: Późna dorosłość jako indywidualny projekt, czyli czy do starości można się przygotować?, w której m.in. prof. UKW dr hab. Aleksandra Błachnio, dr Rafał Iwański, dr hab. Marcin Muszyński, dr Renata Konieczna-Woźniak, dr Joanna Wawrzyniak oraz pan Łukasz Salwarowski dyskutowali z prof. AWSB drem hab. Arturem Fabisiem, dając przykłady konkretnych rozwiązań i uwrażliwiając na potencjalne problemy.
Dodatkowo, konferencja obfitowała w praktyczne warsztaty, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się bezpiecznego treningu siłowego, technik upadania i podnoszenia się, sprawdzić stan swojej skóry, zbadać ciśnienie i oznaczyć poziom cukru we krwi, a także skorzystać z profesjonalnych warsztatów makijażu "Wizaż 65+" prowadzonych przez studentki Kosmetologii Akademii WSB. Fundacja Via Salutis przygotowała warsztaty dobrostanu emocjonalnego, które wyzwoliły niesamowicie pozytywną energię u uczestników.
Patronat medialny sprawował Głos Seniora, na łamach którego będzie można wkrótce przeczytać relację z naszego wydarzenia.
Wydarzenie zakończyło się podsumowaniem obrad, które podkreśliło znaczenie międzypokoleniowych działań w tworzeniu przestrzeni sprzyjającej aktywnemu i zdrowemu starzeniu się. Konferencja okazała się sukcesem, wzbudzając duże zainteresowanie zarówno środowiska akademickiego, jak i praktyków.