- Uczniowie będą się ćwiczyć w debatowaniu, wymianie poglądów. Zagadnieniem debaty jest odwieczny dylemat wszystkich liberałów: czy państwo powinno ingerować w życie gospodarcze czy nie – mówił tuż przed rozpoczęciem debaty Michał Gramatyka, wicemarszałek woj. śląskiego.
Uczniowie z I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie - Piotr Paciej, Aleksandra Sambor, Jakub Ziębiński i Dawid Tomczyk byli w opozycji głównej tezy debaty, czyli „Państwo powinno wspierać przedsiębiorczość obywateli”. Z kolei czwórka reprezentantów z II LO im. M. Konopnickiej w Katowicach w składzie - Zuzanna Janecka, Wojciech Jankowski, Bartosz Koziołek i Patryk Grabowski broniła jej.
- Zasady zgodnie, z którymi od pierwszej połowy XIX wieku odbywają się akademickie debaty uczą nie tylko kultury dyskusji. To doskonały trening sztuki argumentacji, a przede wszystkim umiejętności oratorskich. Warto przypominać młodzieży o klasycznych zasadach wymiany poglądów - przekonuje dr Marcin Lis, Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Uczniowie wyjaśnili czym jest przedsiębiorczość oraz podawali różne argumenty na przykładzie systemów, które są wdrożone w innych państwach np. w Singapurze czy Finlandii. Najlepszym mówcą został Bartosz Koziołek.
- Debata oksfordzka ma nauczyć młodzież wskazywać argumenty „za" i "przeciwko" danej tezie - wyjaśnia Aleksander Arabadzić z Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
Jury w składzie dr Michał Gramatyka, wicemarszałek woj. śląskiego, dr Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, dr Marcin Lis, prorektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, prof. Jacek Szołtysek, kierownik Katedry Logistyki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Aleksander Arabadzić z Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, wyłoniło zwycięzców.
Wygrała grupa, która broniła głównej tezy debaty oksfordzkiej.
- Przedsiębiorczość to cechy człowieka, który sam potrafi coś stworzyć i zbudować, ale także działać wspólnie z innymi. O Polakach można powiedzieć, że są zaradni i przedsiębiorczy. Mówi się o polskim kombinatorstwie, ale to jest właśnie polska przedsiębiorczość - zauważa Aleksander Arabadzić z Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
/Materiał oraz zdjęcia: Dziennik Zachodni, 10.11.2017/