- Festiwal Nauki po raz 18. zagościł w Dąbrowie Górniczej. „Pełnoletność” tego wydarzenia zbiegła się szczęśliwie z jego powrotem do sprawdzonej i lubianej formuły, do warsztatów, wykładów czy zajęć organizowanych w siedzibie uczelni i partnerów. Ta normalność dwukrotnie została zakłócona przez pandemię. Teraz większość wydarzeń odbyła się tradycyjnie, co pozwoliło osobiście spotkać się z ekspertami, wysłuchać ich wykładów oraz podyskutować. Miło mi, że Dąbrowa Górnicza po raz kolejny gościła i współorganizowała Festiwal Nauki – przedsięwzięcie cenione przez uczestników, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń popularyzujących wiedzę – mówi Marcin Bazylak, Prezydent Dąbrowy Górniczej.
Festiwal wpisuje się w koncepcję promocji przez Uczelnię idei kształcenia ustawicznego, zachęcającej do zdobywania wiedzy przez całe życie, w ramach formalnej, jak i nieformalnej edukacji.
- Każdego roku dokładamy starań, aby program był jeszcze bogatszy i bardziej interesujący, niż w latach poprzednich i miał wymiar międzynarodowy. Stawiamy na różnorodność, ciekawych gości z kraju i zagranicy oraz pokazywanie nauki z różnych stron. Mamy pełną świadomość, że Akademia WSB pełni istotną rolę kulturotwórczą. Aktywnie angażujemy się w procesy rozwoju społecznego na poziomach: ekonomicznym, cywilizacyjnym, moralnym i etycznym. Dlatego też podczas trwania Festiwalu Nauki poruszyliśmy takie zagadnienia, jak sztuczna inteligencja, robotyka, nowoczesne technologie, zrównoważony transport czy ekologia i zmiany klimatyczne – mówi dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, Rektor Akademii WSB.
Tegoroczna edycja Festiwalu Nauki Akademii WSB odbyła się stacjonarnie oraz online w dniach 21 – 27 marca a udział w niej wzięli m.in. gen. dra Romana Polko, Marcin Meller, ekonomista Marek Zuber, Zbigniew Rokita, John Marszalek, dr inż. Iwona Krzyżewska, Steffen Möller, dr Katarzyna Cichos, Crazy Nauka, Przemysław Białkowski, ambassador dr Paula Dobriansky . Festiwal to cykliczne wydarzenie, którego głównym celem jest popularyzowanie nauki. Wydarzenie przybliża uczestnikom tematykę prowadzonych przez Uczelnię badań naukowych, przedstawiając je w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzeniu ciekawości świata i radości jego poznania. Podczas imprezy odbywają się liczne spotkania z przedstawicielami Akademii WSB oraz zaproszonymi gośćmi ze świata nauki, kultury i biznesu.
Wydarzenia w ramach Festiwalu Nauki odbyły się stacjonarnie przede wszystkim w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, ale także w Fabryce Pełnej Życia, Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Podziemny Olkusz oraz online.