Budowa schronów, równie ważna, co budowanie świadomości, a szkolenie ludzi nie mniej istotne od rozwiązań systemowych. W ramach cyklu Miasta Idei w Jaworznie zorganizowano ekspercką debatę na temat obrony cywilnej i odporności społeczności lokalnych na kryzysy.
W centrum rozmowy stanęła prof. Paulina Polko z Akademii WSB, która nie tylko analizowała zmiany prawne, ale przede wszystkim zwróciła uwagę na kluczowy – ludzki – wymiar bezpieczeństwa.
– „Ludzie są najsłabszym ogniwem przy systemowym zapewnianiu bezpieczeństwa, bo boimy się, bo gdyby zaczęły tu spadać na nas jakieś rakiety to jest to sytuacja nowa, nasze pokolenia tego nie doświadczyły, w razie zagrożenia będziemy panikować, ale jakkolwiek to zabrzmi, Ukraińcy się tego nauczyli przez trzy lata i nauczyli się w jakiś sposób minimalizować skutki bestialskiej agresji. Można wprowadzać nowe przepisy, trzeba je wprowadzać, ale to ludzie są bardzo potrzebni, ludzi trzeba edukować.” – mówiła prof. Polko, nawiązując do doświadczeń wojny na Ukrainie.
Prof. Paulina Polko wypowiedziała się też w dyskusji o nowej Ustawie o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej, która po raz pierwszy wprowadza konkretne finansowanie (0,3% PKB) na działania związane z ochroną ludności. Zdaniem ekspertki Akademii WSB, samorządy już teraz wykazują dużą inicjatywę – jako przykład wskazała szpital w Sosnowcu, który w ramach remontu stworzył część schronową, w której można przeprowadzać operacje i zabiegi.
– „Nie trzeba budować fortec, by dbać o bezpieczeństwo. Czasem wystarczy przemyślany projekt i odpowiedzialne decyzje lokalnych władz” – podkreśliła.
W debacie udział wzięli również:
Paweł Silbert – Prezydent Miasta Jaworzna,
Grzegorz Mucha – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego,
mł. bryg. Maciej Skulich – Komendant PSP w Jaworznie,
insp. dr Piotr Uwijała – Komendant Miejski Policji w Jaworznie.
Dyskutowano o możliwościach wdrożenia nowych przepisów, gotowości służb, potrzebie szkoleń dla mieszkańców oraz o wyzwaniach stojących przed samorządami w obliczu rosnących zagrożeń – od klęsk żywiołowych po konflikty zbrojne.