Pociąg zderzył się z samochodem. Takie informacje pojawiają się w mediach regularnie - co zrobić, aby było ich jak najmniej? W czwartek 18 maja 2017 r. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej przeprowadziła Seminarium „Bezpieczny przejazd kolejowo-drogowy”, podczas którego miało miejsce kontrolowane zderzenie pojazdu szynowego z samochodem przy ul. Harcerskiej. Jego uczestnicy mieli również okazję wysłuchać cyklu referatów o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych.
Seminarium zostało zorganizowane w ramach cyklu konferencji p.t. „Bezpieczeństwo w Transporcie Szynowym Polski – 2017 Technika. Zarządzanie. Organizacja".
Wydarzenie przygotowane było przez Katedrę Transportu Szynowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej we współpracy z Fundacją Grupy PKP i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.Seminaria objęte zostały Patronatem Honorowym Ministra Infrastruktury i Budownictwa – Andrzeja Adamczyka, Przewodniczącego Komisji Infrastruktury Sejmu RP – Bogdana Rzońcy, Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego – Ignacego Góry oraz Przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych – Tadeusza Rysia. Patronat Merytoryczny objął Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP – prof. dr hab. inż. Janusz Dyduch.
Dzisiejsze spotkanie poświęcone było zagadnieniom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, m.in. statystyce zdarzeń kolejowych na przejazdach i ich bezpiecznemu projektowaniu, a także odpowiedniemu użytkowaniu i utrzymaniu przejazdów kolejowo-drogowych i innowacyjnych rozwiązaniach dotyczących systemów zabezpieczenia ruchu na przejazdach.
W pierwszej części odbyła się symulacja zderzenia samochodu osobowego z pociągiem na przejeździe kolejowo-drogowym w Dąbrowie Górniczej. Uczestnicy mieli możliwość zobaczyć na „żywo” wypadek oraz dalsze działania wszystkich służb odpowiedzialnych w Polsce za takie wydarzenie.
W drugiej części seminaryjnej, która odbyła się w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej uczestników przywitał w imieniu Władz Uczelni Prorektor ds. Nauki prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik. W trakcie seminarium, którego moderatorem był prof. dr hab. inż. Marek Sitarz przedstawiono następujące referaty:
1.
Przegląd wybranych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych na świecie
Katarzyna Kucharek – Prezes Fundacji Grupy PKP
2.
Działania prowadzone przez Prezesa UTK w zakresie poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych
Paweł Rolek – Zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Kolejowego Urząd Transportu Kolejowego
3.
Zmiany prawne, organizacyjne i techniczne, niezbędne w celu utrzymania akceptowalnego poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych
Włodzimierz Kiełczyński – Dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP PLK
4.
Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” – jak skutecznie dotrzeć do młodych ludzi
Marcin Kruszyński – Zastępca Dyrektora Biuro Komunikacji i Promocji PKP PLK
5.
Bezpieczny i inteligentny przejazd kolejowy w technologii IoT
Przedstawiciele firmy Neurosoft oraz Bosch
W seminarium wzięli udział przewoźnicy kolejowi, zarządcy infrastruktury, użytkownicy bocznic kolejowych, przedstawiciele organizacji i instytucji kolejowych, ośrodki naukowo-badawcze, uczniowie i studenci szkół oraz uczelni kolejowych, przedstawiciele Urzędu Transportu Kolejowego, Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, straży pożarnej i służb medycznych, prokuratury, Straży Ochrony Kolei oraz przedstawiciele prasy kolejowej.
/ms,18.05.2017 r./
Zobaczcie materiał filmowy z kontrolowanego zderzenia pojazdu szynowego z samochodem: