- Co trzecia osoba ginąca na drogach w województwie śląskim poniosła śmierć wskutek błędu popełnionego przez kierowcę w wieku 18-25 lat. Mnóstwo wypadków z udziałem młodych kierowców jest także związanych z używaniem smartfonów za kierownicą – mówił do uczestników „Akademii Młodego Kierowcy” podinsp. Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Artur Janosz, pochodzący z Jankowic k. Pszczyny kierowca wyścigowy serii GP 3, podczas projekcji filmowej z kokpitu swojego bolidu tłumaczył, że jako zawodowiec w warunkach wyścigowych jest w stanie przewidzieć ruch kierowcy jadącego przed nim i odpowiednio zareagować. – Na drogach publicznych jest zupełnie inaczej. Złe warunki, gorsza nawierzchnia, błąd innego kierowcy – to wszystko sprawia, że o wypadek bardzo łatwo – wyjaśniał gość specjalny Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
W ramach „Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym” organizowanego przez WSB studenci, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele wzięli udział w warsztatach i szkoleniach. O prawnej odpowiedzialności młodych kierowców opowiadał adwokat Maciej Pandzich. Warsztaty „Myśl. Bądź trzeźwy. Żyj!” poprowadził dr Radosław Molenda, wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, a pokazy pierwszej pomocy przeprowadzili eksperci z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Uczestnicy „Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym” mogli także skorzystać z tzw. alkogogli, symulatora jazdy na motocyklu w warunkach szczególnych oraz urządzeń badających refleks.
Projekt „Akademia Młodego Kierowcy” organizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach ma zwrócić szczególną uwagę młodych kierowców na sprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Inauguracja tego projektu mającego na celu zapobieganie powstawaniu zdarzeń drogowych z udziałem młodych kierowców miała miejsce podczas Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym na dąbrowskiej uczelni.
Inicjatywa jest częścią kampanii „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”, która ma na celu promocję bezpiecznego i rozsądnego poruszania się po drogach. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali studenci, a także uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, słuchacze Uniwersytetów Dziecięcych i Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańcy i sympatycy Uczelni.
/mpm, 12.12.2017 r./