Wyższa Szkoła Biznesu współpracuje z KSSE w zakresie kształcenia dualnego
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej (WSB) oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) zawarły 6 grudnia 2017 r. umowę o współpracy w zakresie studiów dualnych i Klubu Innowatora. Do parafowania porozumienia doszło podczas spotkania Rady Ekspertów WSB.
Umowę, podczas spotkania Rady Ekspertów WSB, w imieniu uczelni podpisała JM rektor WSB prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz. KSSE reprezentowali prezes Janusz Michałek i zastępca prezesa prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek, lider i pomysłodawca Klubu Innowatora KSSE.
- Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła model kształcenia dualnego – przypomniała prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz. - Kształcenie dualne z pewnością zapewnia absolwentom lepsze przygotowanie na rynku pracy. Daje też możliwość wykorzystania w praktyce zdobytej wiedzy teoretycznej niemal „od zaraz” - dodała.
- Student, który kończy studia dualne, oprócz wyższego wykształcenia, ma już trzyletni staż pracy, doświadczenie rekrutacyjne i fachową wiedzę pozyskaną na różnych stanowiskach w pełnych cyklach produkcyjnych i organizacyjnych. To czyni go zdecydowanie bardziej poszukiwanym na rynku pracy – zaznaczyła prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek. – Jesteśmy w trakcie rozmów z firmami, które są chętne do przyjmowania studentów WSB na staże w ramach studiów dualnych, bo Wyższa Szkoła Biznesu to jedna z wiodących uczelni na Śląsku, wyróżniająca się bardzo bogatym doświadczeniem w łączeniu nauki z biznesem – dodała.
Zdaniem prof. nadzw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz edukacja dualna to także korzyść dla pracodawców. – Przedsiębiorcy, którzy praktycznie kształcą swoje przyszłe kadry mogą budować z nich stabilne zespoły młodych, nastawionych entuzjastycznie, nieprzesiąkniętych schematami pracowników – oceniła rektor WSB. W jej opinii współpraca z KSSE polegać będzie m.in. na opracowywaniu efektów kształcenia w ramach poszczególnych kierunków, metod ich walidacji, a także treści zajęć w kontekście dostosowania ich do wymogów rynku pracy.
– Celem naszej współpracy będzie m.in. wypracowywanie z pracodawcami, inwestorami Katowickiej Strefy, ścieżek rozwoju zawodowego studentów Studiów Dualnych oraz kształtowanie ich postaw i praktycznych umiejętności w środowisku pracy i nauki. Podejmując współpracę z renomowanymi uczelniami chcemy skutecznie zwiększyć jakość kadr w regionie i zapewnić przedsiębiorcom oraz inwestorom dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników – podkreślił Janusz Michałek, prezes KSSE.
*** Podczas zorganizowanego przez WSB spotkania Rady Ekspertów Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej dyskutowano m.in. o profitach związanych z kształceniem dualnym. Koncepcję nowoczesnego lidera i zmian w zakresie przywództwa zaprezentował dr Mateusz Grzesiak, międzynarodowy trener, psycholog i wykładowca WSB w Dąbrowie Górniczej. Dr Grzesiak został także powołany do Rady Ekspertów WSB. Najnowsze trendy w zarządzaniu organizacją i sposoby na poprawienie biznesowych wyników przedsiębiorstwa przedstawił z kolei Robert Reinfuss, doradca biznesowy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Marek Zychla, prezes Zarządu Śląskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan, podkreślał natomiast rolę Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w relacjach biznes – nauka – samorząd.
/mpm, 6.12.2017/
Filmowe podsumowanie ze spotkania Rady Ekspertów w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej: