XXIII Inauguracja Roku Akademickiego w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej
„Gaudeamus igitur...” tradycyjny hymn środowisk studenckich po raz XXIII wybrzmiał w murach Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni, zaproszonych gości i studentów odbyła się w Audytorium Maximum WSB, 9 października 2017 roku.
„Quod Bonum, Felix, Faustum Fortunatumque sit – Oby wypadło dobrze, szczęśliwie i pomyślnie” - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz oficjalnie zainaugurowała nowy rok akademicki, witając wszystkich znamienitych gości z kraju i zagranicy.
W swoim przemówieniu JM Rektor podkreślała dokonania i sukcesy Uczelni na przestrzeni minionych 23 lat. - Uroczystość inauguracji roku akademickiego jest co roku okazją do refleksji nad dokonaniami naszej Uczelni, ale również i wyzwaniami, jakie przed sobą stawiamy. Ze szczególną dumą podkreślam, że w 23. roku funkcjonowania Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, uczelnia zdobyła 5. Pozycję w Polsce w prestiżowym rankingu miesięcznika „Perspektywy”. Nasze zaangażowanie oraz ciężka praca została doceniona przez opiniodawców oraz nagrodzona wysoką notą.
Kluczowa dla nas jest dalsza aktywność w gremiach i instytucjach mających realny wpływ na gospodarkę naszego kraju, takich jak Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, czy Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach - mówiła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz
Z kolei Mariusz Trepka, Wicewojewoda Śląski, podkreślił doniosłą rolę Uczelni dla regionu oraz pogratulował studentom decyzji o podjęciu kształcenia w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. - Jestem pod wrażeniem osiągnieć, jakie udało się wypracować Uczelni przez 23 lata funkcjonowania. To miejsce jest bardzo dobrym przykładem wzorowej współpracy sektora nauki ze środowiskiem gospodarczym i administracją. Wiem, że to niezwykle trudne zadanie. Tymczasem Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej udaje się tworzyć programy kształcenia w oparciu o zaangażowanie i doświadczenie praktyków, co jest szczególnie ważne dla dzisiejszej gospodarki państwowej. Życzę Państwu dalszej determinacji i tak dużego zaangażowania w realizacji wyznaczonych celów.
W uroczystości udział wzięło liczne grono zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się:
przedstawiciele władz państwowych i samorządowych,
przedstawiciele praktyki gospodarczej i członkowie Rady Ekspertów działającej przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej,
przedstawiciele partnerskich firm, instytucji, organizacji, stowarzyszeń,
reprezentanci instytucji wyższej użyteczności publicznej,
przedstawiciele instytucji szkolnictwa wyższego, instytucji naukowych oraz uczelni wyższych,
przedstawiciele kultury, oświaty oraz mediów,
reprezentanci duchowieństwa,
przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Zagłębia,
zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Studentów Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej,
przedstawiciele partnerskich szkół średnich,
mieszkańcy oraz Przyjaciele Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Z okazji uroczystości na ręce JM Rektor, okolicznościową laudację przesłał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Pan Andrzej Duda.
Tradycyjnie najważniejszym momentem inauguracji roku akademickiego był Akt Immatrykulacji, który poprowadził dr Marcin Lis - Prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem (studenci z Polski) oraz prof. nadzw. dr Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, Prorektor ds. współpracy z zagranicą (studenci z zagranicy). Po złożeniu ślubowania do grona Społeczności Akademickiej WSB zostali przyjęci studenci polscy i zagraniczni, doktoranci, a także słuchacze Uniwersytetów Dziecięcych oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
XXIII Inauguracji Roku Akademickiego towarzyszyła również uroczystość nadania stopnia naukowego doktora. - Dla Uczelni akademickiej, jaką jest Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, to zwieńczenie kolejnego, ważnego etapu kształcenia i rozwoju. Promocja doktorska to ważne wydarzenie dla każdego pracownika nauki. Uroczyste ślubowanie, które złożyli doktorzy, przywołuje wielowiekowe tradycje uniwersyteckie i etos nauczyciela akademickiego - mówił prowadzący uroczystość Dominik Penar, Prodziekan WSB ds. Kształcenia Ustawicznego.
Po raz siedemnasty w historii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej przyznano wyróżnienia "Lidera Roku". Projekt został zainicjowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej w 2000 r. Laureatami tej prestiżowej nagrody są absolwenci, którzy uzyskali w trakcie wszystkich lat studiów najwyższe średnie ocen, a także wyróżnili się aktywną i znaczącą działalnością naukową, społeczną oraz kulturalną na rzecz społeczności akademickiej. Statuetką Lidera Roku 2017 wyróżniono inż. Patryka Kopacza.
Na podstawie Uczelnianego Wewnętrznego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej przyznane zostały również nagrody wyróżniającym się pracownikom naukowo-dydaktycznym.
Wyróżnienia w ramach nagród specjalnych dla przedstawicieli partnerów Uczelni otrzymali:
Pan Marek Zychla - Prezes Zarządu Śląskiego Związku Pracodawców Prywatnych, Członek Konfederacji Lewiatan za wspieranie projektów oraz działań na rzecz upraktycznienia procesu kształcenia i przedsiębiorczości studentów realizowanych przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Pan Roman Młodkowski – Dyrektor Programowy Forbes Polska Grupy Onet – RAS Polska za wspieranie procesów kształcenia oraz podejmowanie działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Pan Artur Tomasik - Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. za aktywne wspieranie projektów realizowanych przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz podejmowanie działań na rzecz upraktycznienia procesu kształcenia.
nadinsp. mgr Krzysztof Justyński- Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach za stałe wspieranie projektów na rzecz bezpieczeństwa realizowanych przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz podejmowanie działań mających na celu rozwój i upraktycznienie procesu kształcenia.
Odznaczenia przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odebrali:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik
Srebrny Krzyż Zasługi – prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek
Brązowy Krzyż Zasługi – prof. Marek Sitarz
Brązowy Krzyż Zasługi –prof. nadzw. dr hab. Adrian Siadkowski
Brązowy Krzyż Zasługi –dr inż. Joanna Kurowska-Pysz
Brązowy Krzyż Zasługi –dr Rafał Rębilas
Srebrny Medal za Długoletnią Służbę – mgr Barbara Krawczyk
Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę – dr Magdalena Kot-Radojewską
Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę –mgr Maciej Sadowski
Podczas tegorocznej inauguracji po raz siedemnasty wręczono nagrody „Edukatora Roku”. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, dostrzegając potrzebę promowania szczególnie wartościowych i innowacyjnych działań wspierających rozwój polskiego szkolnictwa wyższego w środowisku akademickim, w 2000 r. zainicjowała ogólnopolski, coroczny konkurs, którego ideą przewodnią jest promocja działań zmierzających do wspierania polskiej edukacji, a przede wszystkim integracja środowiska akademickiego. Laureaci nagrody odebrali statuetki autorstwa krakowskiego artysty-rzeźbiarza - Pana Andrzeja Zaradkiewicza.
Tytuł „Edukatora Roku 2017” otrzymała – dr Henryka Bochniarz.
Zdjęcia dostarczyli: Joanna Nowicka oraz Dariusz Nowak, Portal dg.pl