Pierwsze wykłady w ramach 14. Festiwalu Nauki odbyły się już w niedzielę 11 marca 2018 r. Prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz opowiadała o relacjach międzyludzkich i jak zrobić, byśmy byli szczęśliwi. Profesor Bogusław Śliwerski poprowadził natomiast wykład pt. "Jak zostać uczonym (pedagogiem)?"
Uroczysta inauguracja 14. Festiwalu Nauki miała miejsce w poniedziałek 12 marca. Wykład inauguracyjny pt. "Przejście od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej – w kierunku ekonomii wartości" wygłosił prof. Jerzy Hausner, polityk, ekonomista, Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Członek Rady Polityki Pieniężnej (kadencja: 2010-2016). Członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. Od 2015 r. członek Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit.
Prof. Hausner opowiadał m.in. o przeistaczaniu się relacyjnej gry rynkowej w grę transakcyjną. - Widać już wyraźnie, że nie czyni tego koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu. Jej rozpowszechnianie nie zapobiega w szerszej skali rynkowemu oportunizmowi. Problem jest coraz bardziej poważny o tyle, że w gospodarce cyfrowej jego negatywne społeczne rynkowego oportunizmu mogą być o wiele bardziej dotkliwe niż w gospodarce przemysłowej. Obecnie znacznie słabiej ujawnia się równoważąca siła rynku i konkurencji rynkowej. O czym dobitnie świadczą przykłady globalnych platform usługowych - mówił prof. Hausner.
Kamil Durczok, dziennikarz, redaktor, wygłosił wykład o cyfrowej rewolucji medialnej, której właśnie jesteśmy świadkami. - Drukowanych gazet z newsami już nie ma, a telewizja też już dogorywa - stawiał śmiałe tezy założyciel portalu Silesion. W trakcie spotkania poruszono również problematykę fake-newsów, sztucznej inteligencji w dziennikarstwie i przyszłości mediów.
W poniedziałek odbyły się także warsztaty informatyczne dotyczące systemu Linux (prowadzący dr inż. Paweł Świtała), a także warsztaty z zarządzania zespołem (dr inż. Karolina Lubieniecka-Kocoń) czy poszukiwania talentów (mgr Justyna Markusik). W ramach Festiwalu rozmawialiśmy również o tym, jak porażki zamieniać w sukcesy (Joanna Chmura) oraz o utraconej tożsamości w kontekście grup etnicznych (prof. Maciej Witkowski).
14. Festiwal Nauki to osiem dni spotkań, wykładów, warsztatów oraz pokazów popularyzujących naukę. Celem Festiwalu jest przybliżenie społeczeństwu tematyki prowadzonych badań naukowych, zapoznanie z najnowszymi osiągnięciami i odkryciami oraz przedstawienie ich w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Zajęcia kierowane są do różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wydarzeniu towarzyszyć będą także przedstawienia teatralne, wystawy, koncerty oraz pokazy filmowe. Udział we wszystkich spotkaniach festiwalowych jest bezpłatny.
Organizatorami XIV Festiwalu Nauki są Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza. Wśród instytucji wspierających wydarzenie znalazły się m.in, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Pałac Kultury Zagłębia, Muzeum Miejskie Sztygarka, Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Dąbrowie Górniczej, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, firma Bricks4Kidz Zagłębie, Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, Zespół Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka.
Honorowy Patronat nad Festiwalem Nauki objęły prestiżowe instytucje, takie jak: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Centrum Nauki Kopernik, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.
WIĘCEJ: www.festiwal.wsb.edu.pl
/mpm, 12.03.2018/