Wykorzystanie aplikacji i Sztucznej Inteligencji w procesie uczenia się

W dzisiejszym świecie technologia przenika każdy aspekt naszego życia, a nauka nie jest wyjątkiem.

Sztuczna inteligencja (AI) oraz różnorodne aplikacje edukacyjne stają się nieodłącznym elementem codziennych przygotowań do egzaminów, zajęć i rozwijania pasji. Dla uczniów liceum, maturzystów oraz studentów, te narzędzia mogą znacząco ułatwić proces nauki i uczynić go bardziej efektywnym oraz ciekawym. Poniżej przedstawiamy, jak można wykorzystać te innowacyjne technologie w procesie zdobywania i utrwalania wiedzy.

Jak AI Może wspomóc Twoją naukę?

1. Chatboty jako Cyfrowi Asystenci

• ChatGPT (OpenAI), Bard (Google), Bing Chat i Copilot (Microsoft) to doskonałe narzędzia do szybkiego uzyskiwania informacji. Dzięki nim możesz zredukować czas spędzony na szukaniu odpowiedzi w Internecie czy przeszukiwaniu obszernych dokumentów. Ważne jest jednak, aby zawsze weryfikować uzyskane informacje, bo nawet AI popełnia czasem rażące błędy.

• Korzystanie z AI jako punktu wyjścia do nauki - nie kopiuj bezmyślnie treści, ale traktuj je jako inspirację i materiał do przemyśleń. Wiedza to jedno, ale zdolność myślenia, formułowania wniosków oraz własnych opinii to niezbędna umiejętność, której nie zastąpi żaden Chat.

2. Generowanie i korzystanie z materiałów edukacyjnych

• Przepytywanie - możesz poprosić czat o stworzenie quizu, który pomoże Ci sprawdzić wiedzę z danego tematu. To świetny sposób na szybkie powtórki przed testami.
  • Wizualizacja - możesz stworzyć serię Twoich portretów z różnych epok, aby lepiej zapamiętać stylistykę danego okresu lub wygenerować proste obrazki, które pomogą Ci lepiej przyswoić wiedzę.
  • Osobisty trener AI – razem z nim możesz ułożyć indywidualny plan nauki dostosowany do Twoich potrzeb, który będzie uwzględniał Twoje mocne strony i obszary do poprawy.

Aplikacje i strony www, które ułatwią Ci naukę

1. Tworzenie Prezentacji

• Canva - za pomocą AI wygenerujesz zdjęcia i filmy do swoich prezentacji
  • Prezi - stworzysz interaktywne prezentacje i strony internetowe
  • Skybox - wygenerujesz panoramiczne obrazy w dowolnym stylu

2. Nauka Geografii

• Study GE – Quiz z geografii - interaktywny globus i quizy
  • Mapa Świata - quizy dotyczące krajów, stolic i flag
  • Saterra Geography - różne działy geografii, w tym kartografia i oceanologia

3. Historia i Język Polski

• Quiz Historyczny – ciekawostki fakty historyczne w formie quizów
  • Znani Ludzie – aplikacja dotycząca rozpoznawania najbardziej znanych osób w historii
  • World History - interaktywne mapy historyczne
  • My Heritage - aplikacja do tworzenia historycznych portretów oraz drzew genealogicznych
  • Wolne Lektury – serwis internetowy pomocny w nauce języka polskiego
  • Matura – testy i zadania – testy i zadania maturalne z różnych przedmiotów oraz informacje dotyczące egzaminów, wyszukiwarka kierunków studiów na uczelniach w całej Polsce

4. Nauka Języków Obcych

• TalkPal - personalizowane doświadczenia edukacyjne z natychmiastową informacją zwrotną
  • Duolingo - angażujące quizy i gry dostosowane do poziomu umiejętności użytkownika
  • Rosetta Stone - rozpoznawanie mowy i spersonalizowane informacje zwrotne
  • Babbel - konwersacje oparte na rzeczywistych sytuacjach
  • Mondly - chatboty AI i technologia rozpoznawania głosu do interaktywnych lekcji

Narzędzia do Organizacji i Planowania

1. Planowanie i Organizacja

• Kalendarz Szkolny: Plan lekcji - aplikacja do planowania zajęć i zadań dla uczniów i studentów, powiadomienia i listy zadań
  • Pomodoro Timer - metoda Pomodoro (czyli blokowania czasu na określone czynności) do efektywnej nauki
  • To-Do List - tworzenie list rzeczy do zrobienia

2. Skanowanie i Notowanie

• Tiny Scanner - skanowanie notatek w wysokiej jakości
  • Google Keep – notatki i listy – zapisywanie notatek, powiadomienia, notatki głosowe i ich transkrypcja, archiwizowanie zdjęć, plakatów i dokumentów

3. Tworzenie i Edytowanie Dokumentów

• Libre Office - darmowy pakiet biurowy do pobrania na stronie internetowej marki
  • Dokumenty Google - narzędzia online do tworzenia dokumentów, prezentacji i arkuszy kalkulacyjnych
  • Dropbox - przechowywanie i udostępnianie plików w chmurze

Sztuczna inteligencja i nowoczesne aplikacje mogą znacząco zwiększyć efektywność Twojej nauki. Dzięki nim możesz szybciej zdobywać wiedzę, lepiej organizować swój czas i korzystać z nowoczesnych metod edukacyjnych, które uczynią naukę bardziej interesującą.

Kluczem jest świadome i krytyczne korzystanie z tych technologii, aby stały się one pomocnymi narzędziami, a nie zastąpiły własnego myślenia. Pamiętaj, że AI to tylko narzędzie – to Ty decydujesz, jak z niego skorzystasz!