Coroczną waloryzację zasiłków dla bezrobotnych ustala się w oparciu o wzrost średniego poziomu cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni. W roku 2023 r. wyniósł on 11,9 proc., a to oznacza wzrost zasiłków dla bezrobotnych. Nowe stawki będą obowiązywać jednak dopiero od 1 czerwca 2024 r. Jakiej wysokości zasiłki dostaną bezrobotni w przyszłym roku?
Aktualne stawki zasiłków dla bezrobotnych obowiązuje od czerwca 2023 r. Jak przypomina ekspert jego wysokość zależy od długości jego pobierania oraz okresu uprawniającego do jego pobierania.
–Wysokość zasiłku nie jest określona jednolicie dla wszystkich uprawnionych, jak również, że zależy od długości okresu jego pobierania. Według stawek, które pozostaną aktualne do końca maja przyszłego roku zasiłek podstawowy w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku wynosi 1.491,90 zł, natomiast w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku kwota ta ulega zmniejszeniu do 1.171,60 zł. Bezrobotny, który legitymuje się okresem uprawniającym do zasiłku wynoszącym mniej niż pięć lat, przysługuje zasiłek obniżony wysokości 80 proc. Z kolei bezrobotny, który posiada okresy uprawniające do zasiłku w wymiarze przekraczającym 20 lat ma prawo do zasiłku podwyższonego, czyli 120 proc. – wyjaśnia, w rozmowie z serwisem gazetaprawna.pl, dr Patryk Kuzior, adiunkt Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.
Cały artykuł dostępny jest TUTAJ