Przepracowanie to coraz większy problem, z jakim zmagają się polscy pracownicy. Powodów jest kilka, jednak inflacja i ciągle jeszcze niskie zarobki zdecydowanie wychodzą na prowadzenie i sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na podjęcie dodatkowej pracy. Kto jest najbardziej narażony na przepracowanie i czy obowiązujące przepisy chronią przed tym pracownika?
Obwiązujące przepisy mają zapobiegać zjawisku przepracowania. W tym roku do Kodeksu pracy wprowadzone zostały zapisy związane, m.in. z unijną dyrektywą work-life balance.
– Prawo pracy ma oczywiście zapobiegać przepracowaniu. Na przestrzeni wielu lat doszło w Polsce wzorem innych krajów do skrócenia tygodniowej normy czasu pracy, wprowadzone zostały przepisy, które zapewnić mają odpowiedni czas odpoczynku, a ostatnio nawet rozmaite regulacje mające zapewnić lepszy balans miedzy życiem zawodowym a prywatnym, co wynikało z implementacji unijnej dyrektywy. Za nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy grozi grzywna do 30 tysięcy złotych – wyjaśnia dla dziennika.pl dr Patryk Kuzior, adiunkt w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.
Cały artykuł dostępny jest TUTAJ