Ten rynek wart jest już w Polsce 7,7 mld złotych i nadal się rozwija, chociaż w opinii ekspertów to jedno z większych współczesnych oszustw handlu i reklamy. Nabieramy się niemal wszyscy, wierząc, że robimy to dla zdrowia. Nasi eksperci (farmaceutka, psycholog i psychiatra) wyjaśniają, kiedy powinna ci się zapalić lampka alarmowa, że zdecydowanie przesadzasz z suplementami.
Jak podkreśla dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB, nadużywanie suplementów jest traktowane przede wszystkim jako zły nawyk, ale czasem to coś więcej:
- Jak każde dysfunkcyjne i niekontrolowane zachowanie możemy je traktować jako uzależnienie behawioralne. Tak postrzegamy choćby nadużywanie social mediów czy oglądanie telewizora.
W opinii eksperta suplementy stają się problemem wtedy, gdy przestają być konsumowane zgodnie z zaleceniami i przeznaczeniem. W grę wchodzą emocje: przykładowo ktoś chce szybciej i więcej schudnąć , a ta żądza napędza spiralę nadmiernej konsumpcji suplementów. Ktoś inny ma obsesję na punkcie zdrowia i zjada ogromne ilości witamin z przekonaniem, że w ten sposób o nie zadba.
Cały artykuł dostępny jest TUTAJ