Jakie umiejętności są niezbędne na rynku pracy? O tym m.in. rozmawiali eksperci podczas debaty "Kompetencje przyszłości", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jeśli tak dalej pójdzie, przestaniemy potrzebować uczelni wyższych - pisze Justyna Koc, PulsHR.
Rektor Akademii WSB, dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB zauważa, że kompetencje to nic innego niż dawne kwalifikacje zawodowe. Zmieniła się natomiast rzeczywistość - działamy w zespołach rozproszonych, zróżnicowanych międzypokoleniowo i międzykulturowo, przez co zupełnie inaczej postrzegamy pracę.
- Żyjemy w ciekawych i skomplikowanych czasach. Mamy pięć pokoleń na rynku pracy i tym samym inne oczekiwania wobec pracodawców. Dla młodych zupełnie inną wartością jest praca niż dla ludzi z pokolenia, które ja reprezentuję - komentuje dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, Rektor Akademii WSB i wymienia cztery megatrendy, które są podstawą transformacji rynku pracy.
- Rynek pracy od wielu lat ulega ogromnym zmianom ze względu na bardzo szybki, mobilny internet. Drugi megatrend to sztuczna inteligencja i automatyzacja, które z jednej strony zrewolucjonizowały rynek, a z drugiej - wymagają od nas innego zarządzania zespołami składającym się z ludzi i np. humanoidalnych robotów. Trzeci megatrend to analityka wielkich zbiorów danych, a czwarty - chmura obliczeniowa - wymienia dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, Rektor Akademii WSB. - Na te cztery megatrendy nakładają się wyzwania cywilizacyjne, m.in. nierówności społeczne czy zmiana klimatu. Jednocześnie jesteśmy obserwatorami innych trendów, takich jak VUCA, czyli zmienność i nieprzewidywalność albo gig economy - dodaje.
Cały artykuł można przeczytać TUTAJ