Wywiad z dr hab. Zdzisławą Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB - Rektor Akademii WSB

Cały wywiad dostęny jest TUTAJ

Akademia WSB mocno angażuje się w  temat zrównoważonego rozwoju. Co wpłynęło na decyzję o takich działaniach?

Mamy świadomość, że jako uczelnia wyższa możemy w sposób realny wpływać na kształtowanie dobrych postaw w  społeczeństwie, a  nasze działania przekładają się bezpośrednio na środowisko, zarówno akademickie, biznesowe, jak i  naturalne. Akademia WSB zarządzana jest w sposób zrównoważony, a  teraz nadaliśmy temu formalny charakter, wprowadzając Strategię Zrównoważonego Rozwoju. Została ona zatwierdzona i  przyjęta przez Senat Akademii WSB, co pokazuje, że pracownicy Uczelni mają świadomość współczesnych wyzwań i nadają im szczególny priorytet w  codziennej działalności. Strategia Zrównoważonego Rozwoju wpisuje się w misję, wizję i cele strategiczne Akademii WSB. Działania wspierające zrównoważony rozwój budują wartość Akademii WSB, wpływa na jej prestiż oraz wiarygodność w  środowisku akademickim, jak i  biznesowym. W  Akademii WSB prowadzimy działania wpisujące się w  realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i  związanych z nimi 169 działaniami zawartymi w  dokumencie “Przekształcania naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”, ze szczególnym uwzględnieniem 7 z nich. Posiadamy Międzynarodową certyfikację Green Project Management, Międzynarodowy certyfikat Responsible Management Education Partner czy Certyfikat Green Office.

Akademia WSB w  Dąbrowie Górniczej od lat należy do grona wiodących uczelni w  zakresie realizacji projektów międzynarodowych. Jakiego rodzaju to projekty?

Akademia WSB realizuje projekty, które mają realne przełożenie na nasze życie i otoczenie, np. na bezpieczeństwo czy cyberbezpieczeństwo. Przykładami mogą być projekty „Bramka” czy „Anty Fake News”. W  ramach tego pierwszego opracowano prototyp urządzenia wykrywającego śladowe ilości materiałów wybuchowych. W  porównaniu do obecnie używanych zastosowań może ono zrewolucjonizować i  diametralnie usprawnić proces przeprowadzania pomiarów na obecność tych materiałów na lotniskach, czy punktach kontroli imprez masowych. Z  kolei głównym założeniem projektu „Anty Fake News” jest stworzenie narzędzia, które pozwoli ostrzegać osoby korzystające z  różnych portali przed potencjalnie niebezpiecznymi treściami typu fake news. Ma też prezentować treści odnoszące się do nieprawdziwych informacji, bazujące na sprawdzonych i  rzetelnych źródłach. Innym przykładem, również z  zakresu bezpieczeństwa, może być projekt „ProSPeReS”, który dotyczy ochrony miejsc kultu religijnego przed atakami terrorystycznymi. Został on dofinansowany przez Komisję Europejską. Realizujemy również projekty np. z  zakresu elektromobilności. Tutaj przykładem może być projekt „We do IT with Energy”, w  ramach którego opracowana została innowacyjna aplikacja umożliwiająca planowanie trasy samochodem elektrycznym. Uwzględnia ona styl jazdy danego kierowcy oraz istniejącą sieć ładowania, w tym dostępność wolnych stanowisk na konkretnych stacjach. To pierwszy tego typu projekt w  Polsce i  wspólne przedsięwzięcie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz firmy Kotrak S.A..

Dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB

Rektor Akademii WSB