15 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii WSB!

Każdy jubileusz wart jest świętowania, ale ten obchodzony wczoraj – chociażby z racji na zapał i ogromną energię naszych słuchaczy – należy do tych szczególnych. 17 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy 15-lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii WSB.

W trakcie oficjalnej uroczystości, która odbyła się w Pałacu Kultury i Zagłębia mieliśmy okazję podziwiać poloneza i taniec Lachów z Podegrodzia w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca PKZ - Gołowianie. Usłyszeliśmy ogniste czardasze wykonane przez Chór Zorza, który poderwał publiczność do tańca, a w finale wystąpił niezwykle uśmiechnięty duet Anity Moszczyk i Leopolda Stawiarza.

Galę Jubileuszową zainaugurowała JM Rektor Akademii WSB prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz. - Późna dorosłość jest takim czasem, w którym wszystko zmierza ku temu, żeby lepiej pojąć sens życia i zdobyć mądrość serca – mówiła podczas wystąpienia prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz – Nasz system edukacyjny za małą wagę przywiązuje do wdrażania nawyków uczenia się przez całe życie.

Podczas Gali swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: dr Beata Małecka-Libera - Senator RP, Pan Waldemar Andzel – Poseł na Sejm RP oraz Pan Robert Warwas – Poseł na Sejm RP, ponadto grono wykładowców i pracowników Akademii WSB: prof. Marcin Lis – Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem, prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, prof. Eugenia Rostańska, prof. Artur Fabiś, dr Magdalena Kot-Radojewska.

Gratulacje w imieniu Prezydenta Dąbrowy Górniczej – Pana Marcina Bazylaka – złożyła Pani Magdalena Mike, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. W imieniu Pani Barbary Dolniak Posłanki na Sejm RP gratulacje przekazał Dyrektor Biura Poselskiego - Pan Krzysztof Pasek, natomiast w imieniu dr Agnieszki Pasternak - Przewodniczącej Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej życzenia przekazała Radna Rady Miejskiej, Pani Krystyna Stępień.

W Gali udział wzięli także przedstawiciele partnerskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku Akademii WSB wraz z koordynatorami z terenu Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska (z Bierunia, Bobrownik, Czeladzi, Psar, Tąpkowic i Wojkowic), a także instytucji samorządowych i pozarządowych - partnerów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Z okazji jubileuszu nie zabrakło również życzeń, gratulacji, ale także podziękowań. Najbardziej zaangażowani słuchacze UTW AWSB zostali odznaczeni wyjątkowymi tytułami:

• Kobieta Lider - Pani Lidia Musiał
  • Pasjonat Życia – Pan Mieczysław Płonka
  • Człowiek Renesansu – Pan Zbigniew Łukasik
  • Oko UTW AWSB – Pani Krystyna Sadkowska - Koziołek
  • Człowiek z piosenką na ustach - Pan Zbigniew Nabiałek
  • Człowiek z Asem w rękawie - Pan Józef Dąbrowski
  • Wieczny Student - ten tytuł otrzymały: Pani Bogumiła Stępkowska, Pani Teresa Kika i Pani Anna Czerwińska Krasnodębska  (które rozpoczęły przygodę z UTW AWSB w 2008 r. i tym samym świętują 15 lat także własnego, czynnego uczestnictwa w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Akademii WSB).

Ogromne podziękowania należą się także wszystkim Partnerom, instytucjom samorządowym i pozarządowym ze Śląska i Zagłębia, którzy przez lata wspierali i dalej wspierają tę szczytną inicjatywę.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej w intencji obecnych słuchaczy UTW, a także tych, których z nami już nie ma. Mszy Świętej przewodniczył ks. Andrzej Stasiak, natomiast słowa homilii skierował do uczestników  ks. Tomasz Zmarzły.

Drodzy słuchacze UTW Akademii WSB, pamiętajcie, że razem możemy więcej. Dziękujemy Wam za codzienną obecność, zaangażowanie, pomysły i chęć działania! 15 lat minęło, jednak przed nami kolejne lata i kolejne jubileusze.

A wszystkich seniorów serdecznie zachęcamy do dołączenia do Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii WSB. To najlepsza recepta na wieczną młodość, rozwój i nowe znajomości. W końcu wiek, to tylko liczba!