Winnice Węgierskie - kraina słoneczników i winorośli

Kilka dni temu grupa Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii WSB wróciła z wspaniałej czterodniowej wycieczki do Węgier. Relację nadesłała słuchaczka UTW i uczestniczka wycieczki - Pani Krystyna Staszewska. Zapraszamy do przeczytania wspomnień z tych pięknych dni:

"Słuchacze UTW Akademii WSB spędzili niezapomniane dni na wycieczce do Węgier. W programie mieliśmy zwiedzanie Winnic Węgierskich - Gyongyos , Eger i Miskolc . To piękne miejsca, jakże różne od naszych miast i miasteczek - inna urbanistyka, kultura i język. Język, którego nikt z nas nawet nie starał się powtórzyć . Dobrze, że nasz przewodnik świetnie znał język węgierski, gdyż bylibyśmy bezradni. Ale przejdźmy do naszych wędrówek.

Na początku zdobyliśmy najwyższy szczyt Węgier - Górę Kekes. Z niej podziwialiśmy panoramę gór Matra i piękną okolicę. Następnym punktem programu było miasto Eger z urokliwą starówką, Bazyliką i średniowiecznymi ruinami zamku. Nasz przewodnik zapoznał nas z historią miasta.
O każdym ważniejszym obiekcie historycznym potrafił mówić godzinami. Jego wiedza o Węgrzech jest ogromna. Po zwiedzeniu miasta pojechaliśmy do Doliny Pięknej Pani. To niezwykłe miejsce położone w parku, pełne kawiarenek, barów i winiarni. No i tu należy się zatrzymać, bo i my mieliśmy przerwę w chodzeniu. Czymże byłoby oglądanie pięknych węgierskich miejsc bez picia wina. To już była druga nasza degustacja win. Pierwsza była w Gyongyos, a teraz w Egerze. Każdy z nas próbował kilku rodzajów win w pięknych stylowych piwnicach pełnych beczek z winem lub przy dębowych stołach. Po degustacjach można było kupić wybrane przez siebie gatunki wina. Było co dźwigać :) Następną atrakcją naszej wycieczki były baseny termalne. Największe wrażenie zrobiły na nas termy w jaskiniach w Miskolcu Tapolcy - słynnym węgierskim kurorcie . Spacer w wodzie po wyżłobionych przez wodę jaskiniach był niezapomniany. Na zawsze zostana w naszej pamięci obrazy węgierskich pól pełnych winorosli i słoneczników. Pod wielkim wrażeniem, w świetnych nastrojach i z bagażem pełnym wina wróciliśmy do domu. Jesteśmy gotowi na następne podróżnicze przygody z UTW Akademii WSB. Pozdrawiam. "

/Krystyna Staszewska/

Kolejna wycieczka z UTW Akademii WSB - 22-23.10.2019  Stary Sącz - Kamianna - Krynica Górska - zapisy w Biurze UTW Zapraszamy!

Biuro UTW Akademii WSB

ul.Cieplaka 1C