Solidarnie z Ukrainą

Myślami ogarniamy naszych małych Studentów pochodzących z Ukrainy, ich Rodziców i Rodziny.

Jak rozmawiać z dziećmi o sytuacji na Ukrainie?
Jak i czy w ogóle rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

• Tak, rozmawiajmy, bo ukrywanie sytuacji nic nie da. Dzieci mają dostęp do mediów, to telewizji i w końcu sami o tym usłyszą, a wtedy niepokoje i lęki mogą być większe.
  • Mówimy przez pryzmat pokoju i tego, że to szacunek do każdego człowieka jest najważniejszy.
  • Nie mówmy o trudnych i drastycznych stronach wojny.
  • Miejmy teraz kontrolę nad tym co nasze szczególnie najmłodsze dzieci oglądają i czytają w sieci.
  • Nie stygmatyzujmy teraz żadnego państwa i nie wyrażajmy swojej opinii na temat agresora, w tym przypadku Rosji.
  • Nie dyskutujmy teraz w domach wśród dorosłych , jeśli nie musimy w obecności o tym co dzieje się na Ukrainie.
  • Nie traktujemy i nie opisujmy też wojny przez pryzmat dobry/zły, czy też bohaterstwa.
  • Dajmy możliwość opowiedzenia dzieciom o swoich emocjach.
  • Nie odkładajmy rozmowy na później.
  • Pozwólmy dzieciom wykonać serce czy laurkę ze słowami wsparcia dla Ukrainy.

„Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą.” Martin Luther King