Weź udział w 16. Festiwalu Nauki w Akademii WSB

16. Festiwal Nauki w Akademii WSB nadchodzi wielkimi krokami. Przed nami 9 dni festiwalowych, znakomici prelegenci i blisko 150 spotkań ze światem nauki. Wykłady szczególnie polecane dla dzieci i rodziców:) Gawędy o wilkach i innych zwierzętach - Wtorek, 10 marca 2020 r., Godzina: 17:00 – 19:00, Akademia WSB: sala 228

Spotkanie z fascynującym światem dzikiej przyrody. Niepowtarzalne ujęcia wspaniałej polskiej przyrody. Filmy pokazujące sekretne życie dzikich zwierząt. Niezwykłe historie i przygody z leśnej głuszy.

Marcin Kostrzyński
Od 1994 roku pracuję dla nadawców telewizyjnych. Specjalizuję się w tematyce przyrodniczej. Jestem współautorem lub gościem wielu programów telewizyjnych. Teleranek, Wkoło Natury, Król Zwierząt, Sówka , Leśne zwyczaje, Jedyneczka, Magazyn Przyrodniczy, Animals, Arka Noego, Dzika Polska, Przyroda i Ludzie, Pytanie na Śniadanie. Jestem stałym współpracownikiem programu Dzień Dobry TVN. W Internecie prowadzę kanał na YouTube : Marcin z lasu, oraz Video blog na Facebooku pod własnym imieniem i nazwiskiem. Jestem autorem książki ,,Gawędy o wilkach i innych zwierzętach” Nagrody: Nagroda Zielonego Liścia, Dwie festiwalowe nagrody Grand Prix ; Nagroda ,,Popularyzator nauki” od MNiSW Puchar Prezydenta RP EKOFILM 2008; Nagroda ,,Esencja natury 2018” Nagroda ,,Pozytywka TVN” Medal Polskiej Niezapominajki 2017.

Czy można przepłynąć Atlantyk kajakiem? Tak – zrobiłem to trzy razy!

Środa, 11 marca 2020 r., Godzina: 11:00-12:30, Akademia WSB: Audytorium Maximum

Potrzeba niesamowitego ładunku pasji, wyobraźni i odwagi, żeby pewnego dnia rzucić wszystko, wsiąść w kajak i przepłynąć Ocean Atlantycki, polegając jedynie na swojej wiedzy i sile mięśni. Stawić czoła wiatrom, awariom, falom i dojmującej samotności, przeprawiając się łupiną przez niekończący się morski bezkres. Tego właśnie dokonał Aleksander Doba i to nie raz – a trzy razy, stając się inspiracją dla całego pokolenia podróżników, sportowców i żeglarzy.

Aleksander Doba
Polski podróżnik, kajakarz. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni.

Każdy ma swój Everest. O pasji poznawania Świata

Piątek, 13 marca 2020 r., Godzina: 17:30 – 19:30, Akademia WSB: Audytorium Maximum

Jakie są granice ludzkiej wytrzymałości? Czego uczą nas Himalaje? Jakimi cechami powinien wykazać się globtroter? Co ma wspólnego filozofia z chodzeniem po górach? Już w piątek 13 marca zapraszamy na debatę podróżniczą, w której udział wezmą Magdalena Gorzkowska, Tomasz Sobania, Kacper Tekieli, Dariusz Kortko. Moderatorem debaty będzie Robert Jałocha.

Sprawdź pełen rozkład 16. Festiwalu Nauki

Wydarzenia w ramach XVI Festiwalu Nauki są dla uczestników bezpłatne i mają charakter otwarty. Spotkania festiwalowe kierowane są do mieszkańców Dąbrowy Górniczej, niezależnie od ich wieku, wykształcenia czy zainteresowań. O potrzebie organizacji Festiwalu Nauki świadczy niesłabnące zainteresowanie organizowanymi wykładami, warsztatami i panelami dyskusyjnymi. W ciągu poprzednich 15 edycji w Festiwalu uczestniczyło łącznie 200 000 osób, w tym uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci, aktywni zawodowo mieszkańcy aglomeracji śląskiej oraz seniorzy. W organizację od lat aktywnie włączają się m.in.: Muzeum Miejskie Sztygarka, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Dąbrowskie Obserwatorium Astronomiczne, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Centrum Sportu i Rekreacji. Dzięki wzorowej współpracy instytucji miejskich w ramach Festiwalu Nauki Dąbrowa Górnicza postrzegana jest jako miasto atrakcyjne, akademickie, zaangażowane w podnoszenie jakości życia mieszkańców i budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy.