Realizowane projekty współfinansowane z innych źródeł

SMART ŻYWIEC - (r)ewolucja

Termin realizacji: 23.12.2021 r. – 30.04.2024 r.
Wartość projektu: 15 331 864,51 zł

Projekt jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa w ramach Programu Rozwój Lokalny

Głównym celem Funduszy EOG jest ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Celami projektu są m.in. poprawa dostępności komunikacji publicznej i stworzenie warunków do rozwoju bezpiecznej komunikacji rowerowej i ruchu pieszych, rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz poprawa czystości w mieście, rozwój ogólnodostępnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, integracja oraz aktywizacja społeczna mieszkańców, pobudzenie przedsiębiorczości lokalnej w turystyce i branżach powiązanych, poprawa dostępności miasta oraz wyrównywanie szans, a także podniesienie standardów działania administracji samorządowej, podniesienie kompetencji i motywacji zawodowych urzędników, wzmocnienie relacji z mieszkańcami i pozostałymi interesariuszami, poprawa współpracy pomiędzy podmiotami oraz upowszechnianie wiedzy z zakresu zastosowania rozwiązań w zarządzaniu miastem.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Miastem Żywiec (Lider Projektu). Akademia WSB w ramach prpjektu realizaować będzie przedsięwzięcie 13.4 Kursy i szkolenia, studia podyplomowe i MBA podnoszące kompetencje tematyczne kadry samorządowej w obszarach dotyczących ich obowiązków służbowych np. finanse i rachunkowość, standardy ochrony środowiska, prawo zamówień publicznych, kurs bezwzrokowego pisania na klawiaturze, kurs szybkiego czytania itp.

W ramach projektu realizowane będą m.in. takie działania jak:

• budowa kładki pieszo-rowerowej na rzece Sole (tzw. Cypel),
  • budowa ciągów pieszo rowerowych wzdłuż rzeki Soły i Koszarawy wraz z małą architekturą,
  • wdrożenie programu zajęć rekreacyjno-sportowych,
  • system SMART TRASH (sygnalizowanie poziomu zapełnienia koszy na śmieci),
  • kursy i szkolenia dla kadry samorządowej
  • studia podyplomowe dla kadry samorządowej
  • program Zielony Żywiec.