Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę medyczną. Odbywają się w salach wykładowych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt multimedialny i przygotowanych pracowniach ćwiczeniowych.
W czasie ćwiczeń studenci poznają zasady, techniki i procedury wykonywania zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych. W warunkach symulowanych (w pracowniach umiejętności pielęgniarskich wyposażonych w fantomy i trenażery) kształtowane są umiejętności praktyczne, a metodą przypadków studenci uczą się rozwiązywania problemów pielęgnacyjnych pacjenta zgodnie z obowiązującymi procedurami
i standardami.
Zajęcia praktyczne odbywają się w podmiotach leczniczych (oddziały szpitalne, przychodnie, żłobki) pod kierunkiem nauczycieli akademickich. Kształcenie praktyczne obejmuje również kształtowanie właściwej postawy zawodowej: poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka, empatii, sumienności oraz właściwej współpracy w zespole interdyscyplinarnym. Studenci, realizując kształcenie praktyczne, mają możliwość w tym samym czasie zdobywać wiedzę uczestnicząc na wykładach wirtualnych, które prezentowane są na platformie e-learningowej.
Uczelnia współpracuje z Hospicjum, w którym studenci mogą działać charytatywnie, wspierając i pomagając osobom przebywającym w hospicjum oraz ich rodzinom.
W Uczelni działają także Studenckie Koła Naukowe, których celem jest organizacja prelekcji, pokazów i szkoleń z zakresu nauk o zdrowiu i medycyny. Członkowie Kół Naukowych uczestniczą w badaniach naukowych dotyczących rozmaitych aspektów zdrowia, choroby oraz problematyki zawodowej.