Kierunek

RATOWNICTWO MEDYCZNE - STUDIA I STOPNIA

• Czego się nauczysz?

Studia na kierunku Ratownictwo Medyczne to ścieżka zawodowego rozwoju dla osób chcących ratować ludzkie życie i zdrowe w chwili wypadków i zachorowań,a także przygotowanie do samodzielnego wykonywania medycznych czynności ratunkowych w jednostkach systemu ratowniczego - głównie w szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, centrach powiadamiania ratunkowego oraz lotniczym pogotowiu ratunkowym. Studia te przygotowują do udzielania szybkiej pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia, w zdarzeniach drogowych i katastrofach, w szczególności pomocy w zachowaniu przywróceniu i podtrzymaniu podstawowych funkcji życiowych człowieka.

Celem kształcenia na kierunku Ratownictwo Medyczne jest przygotowanie kompetentnego pracownika jednostek ratownictwa medycznego. Aktualnie obowiązująca Ustawa o państwowym ratownictwie medycznym zmieniła oblicze polskiej medycyny ratunkowej i systemu ratownictwa medycznego. Ratownik medyczny ma nową pozycję i nowe uprawnienia w hierarchii zawodów medycznych naszego kraju. To atrakcyjny zawód, który łączy w sobie niesienie pomocy z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi.

Studenci uczą się zasad zabezpieczenia osób znajdujących się w miejscu zdarzenia oraz podejmowania działań zapobiegających zwiększeniu liczby ofiar i degradacji środowiska, dokonywania oceny stanu zdrowia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i podejmowania medycznych czynności ratunkowych, transportowania osób w stanie nagłego zagrożenia życia, komunikowania się z osobą ranną i udzielaniu jej wsparcia psychicznego podczas zdarzeń komunikacyjnych, katastrof.

• Program studiów

Szczegółowy zakres treści oraz efektów kształcenia, a także organizacja studiów opisane zostały w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.

Studia obejmują przedmioty ogólne oraz kliniczne takie jak: anestezjologia, chirurgia urazowa, neurologia, traumatologia i ortopedia, medycyna ratunkowa, medycyna katastrof, ratownictwo specjalistyczne i in.

W ramach studiów przewidziany jest także obóz sprawnościowy w zakresie ratownictwa wodnego/górskiego.

• Uczymy praktycznie

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich, wykładowców - praktyków posiadających kompetencje naukowe i zawodowe oraz doświadczenie w zakresie ratownictwa specjalistycznego oraz nauk medycznych/klinicznych. Ponadto zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne i praktyki zawodowe odbywają się w pracowniach specjalistycznych w oparciu o infrastrukturę uczelni i podmiotów wykonujących działalność leczniczą, z którymi uczelnia zawarła umowy lub porozumienia w tym zakresie, w szczególności w SOR, zespołach ratownictwa medycznego oraz oddziałach szpitalnych na terenie województwa śląskiego.

Student jest przygotowany do obowiazkowego Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego.

• Rekomendacje

Studia na kierunku ratownictwo medyczne to początek "szkoły życia". Pierwszy kontakt z rannym pacjentem, pierwsza intubacja i defibrylacja na symulatorze to przedsmak tego, co spotka Cię na SOR, to adrenalina i odpowiedziałność za decyzje podjęte, kiedy odbierasz telefon/zgłoszenie jako dyspozytor pogotowania ratunkowego.
    W pamięci zostają szkolenia z technik WOPR nad dąbrowskim jeziorem Pogoria oraz oswojanie się z wysokością podczas lotu helikopterem podczas zajęć symulowanych z grupą TOPR.

lic. Karolina Nowak
    ratownik medyczny

• Opłaty

Ratownictwo medyczne - studia I stopnia Semestr 1 Rata miesięczna Semestr 2 Rata miesięczna Semestr 3-4 Rata miesięczna Semestr 5-6 Rata miesięczna