Specjalność

INTERNET RZECZY W PRZEMYŚLE 4.0

Specjalność dostępna od października 2024 r.

• Czego się nauczysz?

• wdrażania, konfiguracji i projektowania systemów teleinformatycznych na bazie najpopularniejszych  platform sprzętowych z obszaru IoT.
    • programowania w językach szczególnie rozpowszechnionych w rozwiązaniach IoT (C++, Python, Node.js, C#)
    • pracy z platformami do prototypowania rozwiązań IoT, takimi jak Nucleo, Raspberry PI, Node MCU,
    • wykorzystania serwerów aplikacji oraz baz danych do realizacji warstwy składowania danych w systemach Internetu Rzeczy,
    • pracy zespołowej w projektach informatycznych
    • działania sieci komputerowych i systemów akwizycji danych ze szczególnym uwzględnieniem problemu efektywności energetycznej i bezpieczeństwa
    • funkcjonowania nowoczesnych protokołów sieciowych w tym sieci 5G.
    • architektury i funkcjonowania rozwiązań Internetu Rzeczy w środowiskach przemysłowych,
    • budowy, sposobów funkcjonowania i technologii używanych w internetowych systemach rozproszonych.
  • Uczymy praktycznie

Zajęcia specjalnościowe w Akademii WSB prowadzą doświadczeni praktycy. Współpracujemy z liderami w dziedzinie rozwiązań Internetu Rzeczy, min. z Fujitsu czy Microsoft. Dzięki temu, studenci poznają aktualne trendy i najnowszą wiedzę z zakresu danej specjalności. Oprócz tego, Uczelnia regularnie organizuje tzw. spotkania z praktykiem, dając tym samym możliwość poznania ciekawych ludzi, którzy z pasją opowiadają o swojej pracy.

• Program specjalności

Program obejmuje szeroki zakres zagadnień niezbędnych do projektowania, budowy i analizy systemów informatycznych stosowanych w Internecie Rzeczy. Wybrane zagadnienia problemowe z przedstawianych obszarów tematycznych to:

• bazy danych w systemach IoT
    • współpraca systemów IoT i urządzeń mobilnych
    • budowa efektywnych energetycznie sprzętowych rozwiązań pomiarowych
    • bezpieczeństwo akwizycji danych w systemach IoT
    • programowania i projektowania rozwiązań IoT wykorzystywanych w przemyśle
  • Rekomendacje

"Internet Rzeczy w Przemyśle 4.0 to specjalność dająca szerokie perspektywy zatrudnienia zarówno w przedsiębiorstwach przemysłowych, jak i firmach teleinformatycznych oferujących produkty sprzętowo – programistyczne dla klientów biznesowych i indywidualnych. Rozwiązania Internetu Rzeczy mają obecnie zastosowanie w wielu branżach między innymi systemy inteligentnych budynków, logistyka i transport, systemy śledzenia produkcji i wiele innych. Ze względu na rosnący zakres zastosowań systemów IoT i dynamiczny rozwój tej technologii studenci posiadający umiejętności z tego zakresu będą mogli brać udział w swoim życiu zawodowym w realizacji ciekawych projektów z różnych dziedzin."

dr inż. Paweł Buchwald - wykładowca na specjalności Internet Rzeczy w przemyśle 4.0

• Opłaty

Informatyka II stopnia ** Semestr 1 Rata miesięczna Semestr 2 Rata miesięczna Semestr 3 Rata miesięczna Semestr 4 Rata miesięczna
    Studia dzienne (stacjonarne) i studia zaoczne (niestacjonarne) 520 zł 280 zł* 580 zł 580 zł 580 zł
    Czesne w miesiącach: lipiec, sierpień 220 zł 220 zł 220 zł 220 zł
    Opłata rekrutacyjna + legitymacja 107 zł

*Studia dofinansowane w ramach programu "Wsparcie na starcie - za Twoje studia płaci pracodawca"

** Nie dotyczy cudzoziemców

Chcesz wiedzieć, co o tym kierunku sądzą inni studenci i absolwenci Akademii WSB? Posłuchaj naszego podcastu poświęconego właśnie „Informatyce”.