Specjalność

Tryb: Stacjonarne Zapisz się
Tryb: Niestacjonarne Zapisz się
  • CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?

• prognozowania i analizowania zagrożeń militarnych i pozamilitarnych państwa przy użyciu nowoczesnych technologii
    • kreowania i dbania o bezpieczeństwo sieci i urządzeń teleinformatycznych oraz konstruowania testów penetracyjnych na potrzeby bezpieczeństwa informacyjnego oraz walki informacyjnej, istoty, funkcji i znaczenia metod sztucznej inteligencji w obronności państwa oraz jej wykorzystania w warunkach zagrożeń hybrydowych,
    • wykorzystania i obsługi bezzałogowych statków powietrznych (dronów) na potrzeby oraz podstawowych narzędzi geolokalizacji i geostrategii na potrzeby bezpieczeństwa państwa,
    • zastosowania metod modelowania i symulacji wirtualnej w działaniach na rzecz utrzymania porządku i bezpieczeństwa publicznego w Smart cities (inteligentne miasta).

Specjalność Nowoczesne technologie i sztuczna inteligencja w obronności państwa stanowi odpowiedź na rosnącą rolę narzedzi wirtualnych i cyfrowych w naukach o bezpieczeńśtwie i ma na celu dostarczenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu zapobiegania, wykrywania i zwalczania współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa, takich jak walka informacyjna, broń chemiczna, biologiczna, radiologiczna i nuklearna. W ramach specjalności poznasz metody, techniki i narzędzia służące do diagnozowania i analizowania militarnych i pozamilitarnych zagrożeń z użyciem metod IT i sztucznej inteligencji, teoretyczne i praktyczne zagadnienia z zakresu wykorzystania inteligentnych rozwiązań w warunkach wojen hybrydowych, a także zdobędziesz umiejętności w zakresie obsługi i wykorzystania dronów, które odgrywają istotną rolę we współczesnych działaniach na rzecz bezpieczeństwa.

• UCZYMY PRAKTYCZNIE

W Akademii WSB kładziemy duży nacisk na praktyczne aspekty nauczanych przedmiotów, ponieważ w naukach o bezpieczeństwie niezbędne jest połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności, które zostaną wykorzystane w pracy zawodowej. Wśród naszych ekspertów znajdują się przedstawiciele m.in.: Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ważnym partnerem, z którego doświadczenia mogą czerpać studenci jest European Associaton of Security, którego celem są badania naukowe oraz edukacja dla bezpieczeństwa ludzi i firm we wspólnej Europie.

• PROGRAM SPECJALNOŚCI

Przykładowe przedmioty realizowane w ramach treści specjalnościowych:

• wykorzystanie sieci komórkowych i systemów informacji geograficznej w diagnostyce zagrożeń,
    • metody i techniki prowadzenia walki informacyjnej,
    • identyfikacja osób z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych,
    • mobilne zarządzanie i logistyka w sytuacjach kryzysowych,
    • bezzałogowe statki powietrzne w obronności państwa,
    • smart city jako wyzwanie dla bezpieczeństwa,
    • sztuczna inteligencja w komunikacji kryzysowej,
    • sztuczna inteligencja systemach obronnych,
    • nowe techniki w rozpoznawaniu zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych,
    • wykorzystanie narzędzi telemedycyny w rozpoznawaniu zagrożeń,
    • medycyna katastrof z użyciem bojowych środków chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych.
  • REKOMENDACJE

Cieszę się, że ten kierunek od kilku lat tak prężnie rozwija się w Akademii WSB, bo uczy maksymalnego zaangażowania w zadania oraz odpowiedzialności za siebie i innych. To nie tylko nauka i książki, ale też zajęcia w terenie, obozy szkoleniowe i wiele innych form, pozwalających zdobyć umiejętności praktyczne. Ścisła współpraca ze służbami mundurowymi zapewnia Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych działającemu w ramach uczelni naprawdę świetny poziom kształcenia.

gen. dr Roman Polko
    generał dywizji Wojska Polskiego, dwukrotny dowódca Jednostki GROM, doktor nauk wojskowych w specjalności kierowanie organizacją

Od zawsze interesowałam się kryminalistyką i rozważałam pracę w służbach mundurowych. Jako studentka kryminalistyki poznaję metody, techniki i narzędzia służące do ujawniania, utrwalania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych, teoretyczne i praktyczne zagadnienia z zakresu przestępczości, psychologii osobowości i identyfikacji zachowań przestępczych. W ramach zajęć przewidziano także wizytę w profesjonalnym laboratorium kryminalistycznym, spotkania z ekspertami z zakresu daktyloskopii, fonoskopii czy badań z użyciem poligrafu.

Jagoda Nocoń
    studentka na kierunku bezpieczeństwo narodowe

• Opłaty

Bezpieczeństwo narodowe - studia I stopnia Semestr 1 Rata miesięczna Semestr 2 Rata miesięczna Semestr 3-4 Rata miesięczna Semestr 5-6 Rata miesięczna
    Studia dzienne (stacjonarne) 395 zł 150 zł* 415 zł 150 zł* 415 zł 415 zł
    Studia zaoczne (niestacjonarne) 310 zł 390 zł 390 zł 390 zł
    Czesne w miesiącach: lipiec, sierpień 220 zł 220 zł 220 zł 220 zł
    Opłata rekrutacyjna + legitymacja 107 zł
    *Studia dofinansowane w ramach programu "Wsparcie na starcie - za Twoje studia płaci pracodawca"

Chcesz wiedzieć, co o tym kierunku sądzą inni studenci i absolwenci Akademii WSB? Posłuchaj naszego podcastu poświęconego właśnie „Bezpieczeństwu narodowemu”.

Sprawdź dostępność miejsc
 *