Międzynarodowe badania przepływów ludności na pograniczach

12 października br. dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB przebywała w Uniwersytecie w Luksemburgu oraz w Luxembourg Institute of Socio-Economic Research (LISER) w Esch-sur-Alzette/Belval, gdzie wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu badawczym w ramach projektu: "Wpływ powojennych przesiedleń ludności na polsko-czeską współpracę transgraniczną/Vliv poválečných přesunů obyvatelstva na česko-polskou přeshraniční spolupráci", w ramach programu GAČR/NCN OPUS-WAVE 2022, w którym pełni rolę badaczki.

Gospodarzem spotkania był prof. Christophe Sohn, który zapoznał uczestników projektu z Polski i Czech, tj. przedstawicieli Uniwersytetu Technicznego w Libercu, Uniwersytetu w Opolu i Akademii WSB, ze stosowanymi w Europie Zachodniej metodykami oceny transgranicznych migracji ludności. Rezultatem projektu będzie opracowanie mapy natężenia transgranicznych przepływów ludności i ocena ich wpływu na polsko-czeskie relacje lokalne na pograniczu.