29.06.2021

Pierwsza transgraniczna wizyta po ponownym otwarciu granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie

W dniu 24 czerwca dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB i dr hab. Łukasz Wróblewski, prof. AWSB odwiedzili siedzibę Polskiego Zwiazku Kulturalno - Oświatowego w Republice Czeskiej.

Gospodynią spotkania był Pani Helena Legowicz, Prezes Zwiazku. Tematem spotkania była bieżąca współpraca w dziedzinie badań naukowych, działań edukacyjnych i innych przedsięwzięć, które w nabliższym czasie bedą realizowane przez Instytut Studiów nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną w Akademii WSB we wspólpracy z Polakami na Zaolziu. Członkowie Związku zostali zaproszeni m.in. do udziału w letniej szkole zarządzania w kulturze oraz do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Territorial and Inter-Organizational Cooperation'2021", która odbędzie się w Brennej w dniach 20-24.09.2021. W najbliższym czasie dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB we współpracy z dr Edytą Nowak-Żółty i drem Michałem Szyszką rozpoczna wspólne badania, w ktorych partnerem będzie dr Megan Hopkins z University of California w San Diego.  Tematem badań będzie kształcenie dwujęzyczne na pograniczach, w tym m.in. na Zaolziu Wkrótce takze rozpoczną się wspólne badania dr hab. Joanny Kurowskiej-Pysz, prof. AWSB i prof. Martina Klatta na temat zaangażowania mediów w integrację mniejszości narodowych, a jednym z badanych mediów będzie "Zwrot" - gazeta Polaków na Zaolziu.