8 grudnia w Akademii WSB odbyła się Uroczystość z okazji Jubileuszu dwóch lat realizacji projektu „PERFECT – Regionalna Inicjatywa Doskonałości w Akademii WSB” oraz działalności Instytutu Studiów nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną Akademii WSB – powołanego pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dra Jarosława Gowina i finansowanego w ramach programu MNiSW pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.

Obchody Jubileuszu były okazją do zaprezentowania osiągnięć w ramach realizacji projektu RID oraz działalności Instytutu, a także podkreślenia, jak dużym wyróżnieniem jest to, że Akademia WSB znalazła się w prestiżowym gronie 30 polskich jednostek naukowych uwzględnionych w programie „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego doceniło projekty zawierające strategię rozwoju badań naukowych, których realizacja ma służyć intensywnemu rozwojowi wyróżniających się w regionie uczelni w wybranych dyscyplinach. Akademia WSB, jako jedyna w województwie śląskim, otrzymała wsparcie na rozwój badań w dyscyplinach Nauki o zarządzaniu i jakości oraz Ekonomia i finanse.

Uroczystość, która ze względu na pandemię odbyła się w formule zdalnej, rozpoczęła się od wystąpienia JM Rektor Akademii WSB dr hab. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB i przywitania gości, którzy uświetnili obchody swoją obecnością: Pana Marcina Bazylaka, Prezydenta Dąbrowy Górniczej, Pani Gabrieli Staszkiewicz, Burmistrza Miasta Cieszyna, Pana Mieczysława Szczurka, Starosty Cieszyńskiego, a także przedstawicieli europejskich ośrodków naukowych, organizacji z otoczenia biznesu, uczelni wyższych oraz organizacji zrzeszających uczelnie wyższe. Podczas spotkania nastąpiło połączenie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciechem Murdzkiem oraz odczytanie listu okolicznościowego przez Senatora RP Tadeusza Kopcia, reprezentującego Wiceprezesa Rady Ministrów dra Jarosława Gowina. Swoje wystąpienie miał również Prorektor ds. Projektów i Współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Piotr Buła, prof. UEK.

Prezentacji z realizacji projektu „PERFECT – Regionalna Inicjatywa Doskonałości w Akademii WSB” dokonała dr hab. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, prof. AWSB, Kierownik Projektu, Prorektor ds. Nauki i Kształcenia, zwracając uwagę na wymierne korzyści i sukcesy, w tym umiędzynarodowienie (poprzez współtworzenie międzynarodowych sieci naukowych, konsorcjów oraz partnerstw strategicznych) i interdyscyplinarność Akademii WSB (dzięki współpracy z ponad dwustoma ośrodkami naukowymi oraz przystąpieniu do kilkunastu stowarzyszeń naukowych).

Realizacja projektu RID wiąże się nierozłącznie z funkcjonującym od 30 października 2018 r. Instytutem Studiów nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną, który rozwija aktywność naukową i ekspercką związaną m.in. ze współpracą transgraniczną i zarządzaniem publicznym. Działalność i osiągnięcia pracowników Instytutu omówiła dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB, Dyrektor Instytutu, prezentując materiały z licznych konferencji i inicjatyw podjętych w ciągu ostatnich dwóch lat.

Podczas Uroczystości ogłoszony został wynik Konkursu dla doktorantów prowadzących badania w dyscyplinie Nauk o zarządzaniu i jakości. Granty w ramach pracy nad rozprawą doktorską otrzymali: Magdalena Chałupczak, Mirosław Szemla, Ewa Szkudlarek i Justyna Szymczyk.

Wszystkich zainteresowanych współpracą i działaniami w ramach realizacji projektu „PERFECT – Regionalna Inicjatywa Doskonałości w Akademii WSB” zapraszamy do kontaktu z Działem Rozwoju Nauki: rid@wsb.edu.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym nt. osiągnięć Instytutu Studiów nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną: