V Akademickie Forum Jakości – podsumowanie

Ponad 200 uczestników z kilkudziesięciu polskich uczelni wyższych, szkół średnich, organizacji biznesowych oraz centrów metodycznych wysłuchało prelekcji najlepszych praktyków z obszaru kształcenia i wykorzystania najnowszej technologii w kształceniu akademickim. Za nami V edycja Akademickiego Forum Jakości. Edukacja przyszłości - trendy, technologia, dobre praktyki.

Akademickie Forum Jakości to inicjatywa Akademii WSB, która pozwala na prezentowanie najlepszych polskich i zagranicznych praktyk w zakresie doskonalenia jakości kształcenia w uczelniach wyższych.

Pierwszy dzień Forum rozpoczął panel dyskusyjny „Uniwersytet cyfrowy – wyzwania, bariery, scenariusze przyszłości”, który prowadziła dr Sabina Ratajczak, Prorektor ds. Rozwoju Akademii WSB. Uczestnicy panelu:

• prof. Paweł Poszytek – Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności,
  • prof. Łukasz Sułkowski – Prorektor ds. Badań Naukowych i Rozwoju Kadr Akademii WSB,
  • dr Krzysztof Wojewodzic – Prezes Escola S.A.,
  • Małgorzata Lelińska – Koordynatorka prac Rady ds. EdTech w Konfederacji Lewiatan.

W drugiej części Forum odbyły się prezentacje ekspertów:

• „Mikropoświadczenia jako narzędzie do budowania kultury Lifelong learning w uczelni” – prof. Dorota Piotrowska,
  • „Uwzględnianie celów zrównoważonego rozwoju (SDG) na uniwersytetach”prof. Petra Molthan-Hill, Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii,
  • „Nauka o uwadze i zaangażowaniu w kontekście uczenia się studentów”Julie Dirksen,
  • „Jak stworzyć wysokiej jakości środowisko nauczania online?”dr Peter Shea z Uniwersytetu w Albany w stanie Nowy Jork.

Na zakończenie pierwszego dnia odbyła się sesja dobrych praktyk, prezentująca ciekawe projekty, wdrożenia i rozwiązania z zakresu kształcenia i wykorzystania najnowszych technologii w kształceniu akademickim.

Podczas drugiego dnia V Akademickiego Forum Jakości odbyły się sesje warsztatowe. Uczestnicy wzięli udział w 90-minutowych spotkaniach rozwijających kompetencje z zakresu kształcenia. Wśród specjalistów prowadzących warsztaty byli:

• Aura Codreanu – reprezentująca Regionalny Departament Studiów Zarządzania Zasobami Obronnymi (DRESMARA), z Rumuni,
  • dr Agnieszka Wąsik – ekspertka ds. transformacji cyfrowej
  • Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska – Torba Reportera i Podcastera
  • prof. Dorota Piotrowska ­– Politechnika Łódzka.