13.06.2022

II Konferencja Naukowa Doktorantów nt. „Wybrane problemy badań bezpieczeństwa”

W dniu 11 czerwca 2022 r., po raz drugi gościliśmy doktorantów z całej Polski w Akademii WSB, w ramach II Konferencji Naukowej Doktorantów nt. „Wybrane problemy badań bezpieczeństwa”.

Konferencja została zainaugurowana przez dra hab. Ryszarda Szynowskiego, prof. AWSB, Kierownika Seminarium Doktorskiego w Dyscyplinie Nauki o Bezpieczeństwie, Przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej Nauki o Bezpieczeństwie.

W gronie zaproszonych gości, którzy uświetnili przebieg konferencji, znaleźli się:

prof. dr hab. Ryszard Jakubczak z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, który wygłosił wykład pt. „Bezpieczeństwo narodowe w świetle współczesnych uwarunkowań. Kierunki badań” następnie prof. dr hab. Mirosław Sułek z Uniwersytetu Warszawskiego, wygłosił wykład pt. „Ocena bezpieczeństwa państw z wykorzystaniem metod potęgometrycznych”.

W konferencji uczestniczyli doktoranci z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz doktoranci z innych ośrodków naukowych, jak: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Spotkanie naukowe prowadzono w czterech panelach tematycznych:

I bezpieczeństwo międzynarodowe i narodowe,
II pozamilitarne aspekty bezpieczeństwa
III bezpieczeństwo wewnętrzne,
IV bezpieczeństwo transportu i systemy ratownicze.

Obrady konferencyjne moderowali: dr hab. Adrian Siadkowski, prof. AWSB, dr hab. Robert Socha, prof. AWSB, dr hab. Ryszard Szynowski, prof. AWSB, dr Paulina Polko, dr Łukasz Szymankiewicz, dr Cezary Tomiczek.

Na zakończenie, zostały wręczone nagrody, za najlepiej wygłoszony referat, w ramach każdego z panelu. Poniżej lista osób nagrodzonych:

• Panel I, mgr Edyta Zbyrowska, która wygłosiła referat pt. „Selfizacja i ourfizacja bezpieczeństwa w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego”.
  • Panel II, mgr Ewa Wójcik, która wygłosiła referat pt. „Wpływ pandemii Covid-19 na kolejowy transport pasażerski w krajach Unii Europejskiej”.
  • Panel III, mgr Dariusz Drohomirecki, który wygłosił referat pt. „Zagrożenia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej wynikające z bezprawnego zastosowania bezzałogowych statków powietrznych”.
  • Panel IV, mgr Kalina Lubas, która wygłosiła referat pt. „Nielegalna migracja lotnicza w granicach wewnętrznych Unii Europejskiej”.

Seminaria doktorskie w dyscyplinie:

nauki o bezpieczeństwie

nauki o zarządzaniu i jakości

pedagogika

Postępowanie habilitacyjne: TUTAJ